Šta imaju zajedničko pasta, pica i kroasani? Pored neodoljivog ukusa, postoji još jedan zajednički činilac – gluten. Iako mnogi uživaju u ovim jelima, važno je znati da određeni sastojci mogu imati i svoje negativne strane. Činjenica je da u životu neka uživanja mogu da imaju veliku cenu po organizam, zato vam otkrivamo sve što znamo o uticaju glutena na vaše telo. Ukoliko ste ovaj čas biologije propustili u školi, vreme je da se to nadoknadi.
Šta je gluten?
Gluten je protein koji se nalazi u nekim vrstama žitarica kao što su pšenica, raž i ječam. Glavni zadatak glutena je da pomaže testu da se poveže i raste, dajući mu elastičnost i mekšu teksturu. Sama reč potiče iz latinskog jezika i označava lepak, što je ujedno osnovna osobina ove vrste proteina. Sve češće čujemo da je on štetan i da ga treba izbegavati, ali šta je zapravo prava istina?
Činjenica je da se intolerantnost na ovaj protein povećala u prethodnih par decenija. Moderni načini proizvodnje žitarica doveli su do većeg sadržaja glutena u hrani, kao i do većeg korišćenja pšenice u prerađenim proizvodima. Iako se ljudi razlikuju i nisu sva tela intolerantna, čini se da savremena medicina sve više propagira gluten-free ishranu.
Koje namirnice sadrže gluten?
Žitarice koje u sebi sadrže gluten su: pšenica, ječam i raž. Ukoliko želite da isprobate bezglutensku ishranu, njih možete zameniti ovasom, heljdom, prosom i kinoom. Jasno je da sve što može da se nađe u pekari verovatno sadrži gluten. Ono što možda niste znali je da prerađena hrana poput soseva i supa iz kesice, mesne prerađevine i pivo takođe sadrže ovaj protein. Podsetnik: Iako na pakovanju piše gluten free, postoji mogućnost da je taj proizvod došao u kontakt sa glutenom tokom proizvodnje. Ne oslanjajte se previše na to već pročitajte detaljno sastojke koji se nalaze na dekleraciji.
Uticaj glutena na telo
Ukoliko vašem telu ne odgovara prisustvo glutena, ono će vam to jasno dati do znanja. Najčešće se dešava da se stomak naduje i da osećate neprijatan bol. To automatski može da pokvari naše raspoloženje. Hrana treba da predstavlja gorivo za naš organizam, a ne teret i opterećenje. Moguća je pojava “brain fog-a”. Termin se odnosi na osećaj zamućenosti u glavi, poteškoće u koncentraciji i probleme sa jasnoćom razmišljanja. Osobe koje su osetljive često prijavljuju ovaj simptom nakon konzumiranja glutena. On takođe može izazvati probleme sa apsorpcijom hranljivih materija u tankom crevu. Zbog toga, možete osećati ekstreman umor i iscrpljenost, bez obzira na unos hrane. Nešto što definitivno obeležava ovaj sastojak kao nepoželjan u ishrani jeste činjenica da se može pojaviti kožni osip. To se dešava kod osoba sa celijakijom, što je oboljenje koje ne podnosi gluten.