Ako ste u kasnim tridesetim ili ranim četrdesetim godinama, budite se usred noći, vruće vam je (ili hladno), iritabilni ste, raspoloženje vam se menja kao vreme u Britaniji, a menstrualni ciklusi su vam nepravilni — verovatno prolazite kroz perimenopauzu. I to je skroz OK!
Do pre godinu dana nisam ni znala šta je perimenopauza. A onda sam počela da dobijam brojne signale da se u mom telu dešavaju neke promene. I one nisu lepe. Simptomi su potpuno nepredvidivi, van moje kontrole i izazivali su mi paniku. I bes. I nervozu. Osećala sam se preplavljeno i prestrašeno novom fazom koja me je frustrirala i zbunjivala. Dok nisam dublje istražila o čemu je reč. Odlučila sam da se upoznam s promenama koje se dešavaju u mom telu (što ne znači da sam ih i potpuno prihvatila), ali mi je bilo važno da znam zašto se one javljaju. I tek kada sam ih upoznala, istražila o njima, konsultovala stručnjake, pričala s terapeutom, bila sam spremnija (ali ne i potpuno spremna), da prihvatim ovu prelaznu fazu. Jer ništa mi drugo i ne preostaje.
Šta je perimenopauza?
Hajde prvo da objasnimo šta je perimenopauza. To je faza pre menopauze — prirodnog kraja menstruacije i sposobnosti za reprodukciju. Reč „peri” dolazi iz grčkog jezika i znači „oko” ili „blizu”. Tokom ove faze žene počinju da osećaju simptome koji najavljuju menopauzu. Dakle, perimenopauza nije isto što i menopauza. Perimenopauza traje 8-10 godina, a većina žena ulazi u ovu fazu između 38. i 48. godine.
Šta uzrokuje perimenopauzu?
Šta se zapravo dešava u telu tokom ove faze? Sve je povezano s nivoom estrogena, koji počinje da varira tokom perimenopauze. Mnoge žene primete da njihovi menstrualni ciklusi postaju nepravilni — sa obilnim krvarenjima ili gotovo bez krvarenja. I to je tek početak. Promene raspoloženja, gojenje u predelu stomaka, loše varenje, nesanica, anksioznost, nervoza, malodušnost… Lista simptoma je dugačka. Ali nije ista kod svake žene.
Zašto je estrogen važan?
Mnoge promene koje ćete doživeti tokom perimenopauze povezane su sa estrogenom — ili njegovim nedostatkom. Tokom reproduktivnih godina, nivo estrogena u telu raste i opada u skladu s menstrualnim ciklusom. Estrogen je uglavnom regulisan hormonom (FSH) i hormonom (LH). FSH stimuliše folikule da proizvode estrogen. Kada nivo estrogena dostigne određeni prag, hipofiza dobija signal od mozga da obustavi FSH i proizvede nagli porast LH. Ovaj porast LH podstiče jajnike da oslobode jajne ćelije iz folikula (ovulacija). Nakon ovulacije, preostali folikul oslobađa progesteron i estrogen u pripremi za moguću trudnoću, što dovodi do pada nivoa FSH i LH. U slučaju ovulacije koja ne rezultira trudnoćom, progesteron opada, dolazi do menstruacije i ciklus počinje iznova. Kako naši jajnici stare, oslobađaju sve manje hormona, što znači da ima manje FSH i LH za regulaciju proizvodnje estrogena. Ovo dovodi do fluktuacije nivoa estrogena tokom perimenopauze, što će na kraju potpuno opasti kada menopauza počne.
Simptomi perimenopauze
Sada kada znate šta se dešava u vašem telu i sa vašim hormonima, hajde da prođemo i kroz neke od simptoma koji mogu nastati usled fluktuacije nivoa estrogena. Spisak je poduži, ali ovo su neki od najčešćih:
Neredovni, obilniji ili duži menstrualni ciklusi
Valunzi
Nesanica
Noćno znojenje
Anksioznost
Glavobolje
Promene raspoloženja
Gojenje (posebno u predelu stomaka)
Pojava akni i bubuljica
Perimenopauza vs menopauza: koja je razlika?
Iako obe faze utiču na reproduktivni sistem žene i imaju slične simptome, postoji nekoliko razlika. Na primer, tokom prvog dela perimenopauze, mnoge žene još uvek imaju menstruaciju i mogu da ostanu trudne. Perimenopauzu možete zamisliti kao pripremu za glavnu fazu menopauze. Menopauza se definiše kao trenutak kada menstruacija prestaje potpuno nakon 12 meseci, što označava kraj plodnosti i stabilizaciju niskog nivoa estrogena. Dok perimenopauza traje nekoliko godina i donosi promene u menstrualnim ciklusima, menopauza je trenutak kada se ti ciklusi trajno zaustavljaju.
Iako menja fiziološke aspekte ženskog tela, poput smanjenja nivoa estrogena, ona ne definiše ili ograničava ženstvenost i seksualnost. I uvek postoji mogućnost da u dogovoru s lekarom uključite hormonsku terapiju koja vam može olakšati ovaj period i poboljšati kvalitet života. Ako trenutno prolazite kroz perimenopauzu ili menopauzu, znajte da niste jedine. I znajte da priča o tome može da bude lekovita. S drugaricama, koleginicama, terapeutom, sestrom, lekarom, farmaceutom… Perimenopauza nije tabu i nije stigma. O njoj treba da se govori, glasno i često. Verujte, oslobađajuće je pričati o tome.
Foto: Pinterest