Bioidentični hormoni se reklamiraju kao blaga terapija efikasna u ublažavanju simptoma perimenopauze i menopauze. Međutim, informacije o njima mogu biti veoma zbunjujuće. Šta je istina o bioidentičnim hormonima i da li bi trebalo da ih probate? Da li su oni prirodna i sigurna alternativa standardnoj hormonskoj terapiji ili potencijalno rizičan tretman?
Šta su bioidentični hormoni?
Bioidentični hormoni su veštački proizvedeni hormoni veoma slični onima koje stvaraju žlezde u našem telu. Koriste se u terapijske svrhe kada postoji neuravnoteženost hormona, i odlično su se pokazali kod olakšanja perimenopauze i ublažavanja znakova starenja. Pošto su isti kao prirodni, bioidentični hormoni unošenjem u organizam preuzimaju uobičajene funkcije prema potrebama tela. Iako se proizvode u laboratoriji, bioidentični hormoni oponašaju hormone koje ljudsko telo proizvodi prirodno. Kao rezultat toga, telo ne bi trebalo da može da primeti razliku između hormona koje proizvodi i bioidentičnih hormona. Takođe, ovi hormoni mogu biti napravljeni iz različitih izvora koji uključuju biljne i životinjske proizvode.
Bioidentični hormoni vs sintetički hormoni
Bioidentični hormoni imaju tačnu hemijsku i molekularnu strukturu kao hormoni u ljudskom telu, dok druge vrste laboratorijski proizvedenih hormona nemaju istu strukturu. Budući da su ovi sintetički hormoni proizvedeni drugačije od hormona u telu, telo reaguje na njih.
Kako se koriste bioidentični hormoni?
Iako se određeni simptomi najčešće pripisuju menopauzi, u stvari, to su simptomi perimenopauze. Menopauza se odnosi na period kada žena prestaje da ima mesečne cikluse. Perimenopauza je period koji prethodi menopauzi kada jajnici počinju da proizvode manje estrogena. Bioidentični hormoni mogu se koristiti za lečenje sledećih simptoma:
Smanjenje umora
Povećan libido
Manje opadanje kose
Smanjenje valunga
Manje suva koža
Poboljšan san
Smanjenje nadutosti
Bolja koncentracija i pamćenje
Kako se ovi hormoni prave?
Ovu vrstu terapije proizvode farmaceutske kompanije, a u nekim slučajevima, po nalogu lekara, farmaceuti prave personalizovanu terapiju bioidentičnim hormonima prema potrebama pacijenta. U laboratoriji se iz biljaka dobijaju derivati koji se dalje prerađuju. Kao krajnji proizvod, bioidentični hormoni se javljaju kao kreme, tablete, obloge ili injekcije. Laboratorijskom analizom krvi se dobijaju važne informacije o hormonskom statusu (hormoni štitaste žlezde, estrogen, testosteron, kortizol…). Kod žena je od velikog značaja kompletan ginekološki pregled. Budući da hormoni utiču na ceo organizam, opasno je uzimati lekove na svoju ruku. Terapijsku dozu bioidentičnih hormona možete dobiti isključivo uz recept lekara, koji će vam dati detaljna uputstva o dozi i načinu upotrebe.
Koliko vremena treba da prođe do prvih rezultata?
Svaki organizam je specifičan, pa dejstvo bioidentičnih hormona može da se razlikuje od osobe do osobe. Nekada to bude vrlo brzo, nekoliko dana po započinjanju terapije, a nekima treba više nedelja da bi se osetio boljitak. U zavisnosti od stanja organizma, vrste oboljenja, načina života, ishrane, starosti, pola, doze i dužine primanja terapije, rezultati će se javljati različitim tempom. Od velike je važnosti pratiti uputstva lekara i odlaziti na kontrole kada primetite nešto neuobičajeno.
Da li su ovi hormoni bezbedni?
Iako su napravljeni od biljnih ekstrakata, oni se i dalje obrađuju u laboratoriji i dizajnirani su da promene telesne mehanizme na neki način kako bi ublažili simptome perimenopauze i menopauze, baš kao i standardna hormonska terapija. Bez obzira na to koji tip HRT-a odaberete, žene treba da budu svesne blago povećanog rizika od raka dojke – jedan dodatni slučaj na 1.000 žena godišnje – pri dugotrajnoj upotrebi. Njihova bezbednost i efikasnost može zavisiti od nekoliko faktora, uključujući dozu, način primene i specifične zdravstvene potrebe osobe. Smatra se da bioidentični hormoni mogu imati manje nuspojava u poređenju sa tradicionalnim hormonskim terapijama. Pre nego što započnete bilo koji tretman bioidentičnim hormonima, važno je da se konsultujete sa lekarom koji ima iskustva u oblasti hormonske terapije. Oni će proceniti da li su bioidentični hormoni odgovarajući za vas i, još važnije, nadgledati terapiju kako bi se osigurale sigurnost i efikasnost.