Počnimo s najvažnijim – kalorije nisu loše. Naše telo pretvara kalorije koje unosimo u energiju, a tu energiju koristimo za svaki proces u našem organizmu. Međutim, nisu sve kalorije iste.
Da li su sve kalorije iste?
Odgovor je (zvuk bubnjeva, molimo vas) odlučno NE. Poreklo kalorija utiče na to kako ih možemo svariti i dobiti energiju iz njih. Takođe, određene namirnice podržavaju zdrav metabolizam, dok druge mogu zapravo da ga uspore. Podržavajući izvori kalorija, kao što su avokado, lisnato povrće, losos, leblebije, bobičasto voće obezbeđuju našem telu hranljive materije, zdrave masti i vlakna koja podržavaju stabilan nivo energije i zdrav metabolizam. Ove namirnice ne samo da doprinose sitosti već i poboljšavaju varenje i celokupno zdravlje.
Nasuprot tome, nepodržavajući izvori kalorija, poput rafinisanih ugljenih hidrata, zaslađenih napitaka, brze hrane, nude prazne kalorije bez hranljivih materija. To često dovodi do naglih skokova i padova nivoa šećera u krvi. Ove namirnice mogu usporiti metabolizam i povećati rizik od zdravstvenih problema, uključujući gojaznost i srčane bolesti. Najčešće greške koje dovode do usporavanja metabolizma nastaju ili zbog nedovoljnog unosa kalorija ili zbog unosa kalorija iz procesuiranih namirnica. Usporeni metabolizam može dovesti do žudnje za šećerom, problema s varenjem i povišenog nivoa šećera u krvi.
Zamislimo mali eksperiment.
Unesete 100 kalorija iz gaziranog pića i 100 kalorija iz avokada. Već znamo da gazirani napitak ne sadrži nikakve hranljive materije. Većina tih kalorija dolazi iz čistog šećera, koji može imati brojne negativne efekte po zdravlje. Povećan unos šećera povezuje se s raznim zdravstvenim problemima, uključujući dijabetes i srčane bolesti. S druge strane, unos 100 kalorija iz avokada pruža obilje hranljivih materija. Avokado je bogat zdravim mastima, vlaknima, vitaminima i mineralima. On podržava kardiovaskularni sistem, poboljšava varenje i pospešuje zdravlje kože. Ima još! Kalorije iz gaziranog pića brzo se razlažu i pretvaraju u energiju. To dovodi do naglog porasta nivoa šećera u krvi, a zatim i brzog pada. Međutim, pošto avokado sadrži masti i vlakna, njegove kalorije se sporije vare, pružajući stabilniji, dugotrajniji izvor energije. Naravno, to ne znači da ponekad ne treba uživati u „nepodržavajućim” izvorima kalorija. Život bez pomfrita ne bi bio život u kojem bismo uživali.
I da rezimiramo, nisu sve kalorije jednake i izbor hrane ima značajan uticaj na naše zdravlje. Hranljive namirnice bogate zdravim mastima, vlaknima i vitaminima pružaju stabilnu energiju i podržavaju metabolizam. Kalorije iz procesuirane hrane i zaslađenih napitaka mogu dovesti do dugoročnih zdravstvenih rizika. Svesnim izborom hrane možemo postići bolji balans i očuvati vitalnost organizma.