Matcha izaziva različita mišljenja, a njen ukus mnogi opisuju kao bljutav ukus trave, ali bez obzira na sve, ovo je postao omiljeni napitak generacije Z. Haštag #matchalattes trenutno ima oko dve milijarde pregleda na TikToku, dok su video-snimci poznatih ličnosti, poput Zendaye, Belle Hadid i Hailey Bieber, koje uživaju u matcha smutijima pravi “cool-girl” wellness viralni estetski trend. Lista navodnih zdravstvenih prednosti, od poboljšanja memorije do smanjenog rizika od srčanih bolesti i čak olakšanja menstrualnih bolova, dodatno pojačava popularnost ovog napitka. Stoga nije čudo što se očekuje da će globalna prodaja dostići više od 4,6 miliona dolara do 2028. godine.
Šta je matcha?
U slučaju da niste upoznati s ovim najnovijim wellness hitom, matcha je koncentrisani oblik zelenog čaja koji datira iz 8. veka u Kini, iako se sada uglavnom proizvodi u Kjotu, Japanu. Dok se pravi od iste biljke (Camellia sinensis) kao standardni zeleni čaj, matcha se gaji u senci kako bi se povećala proizvodnja hlorofila, što listovima daje fluorescentnu zelenu boju. Ove listove zatim beru i suše kako bi se smanjila oksidacija pre nego što se stabljike i žile uklone, a listovi se melju u fini prah.
Ovaj proces, tvrde nutricionisti, znači da matcha ima više antioksidanata – biljna jedinjenja kao što su katehini koji štite ćelije od oštećenja slobodnim radikalima i smanjuju upalu u telu – nego zeleni čaj. Zapravo, količina EGCG-a, glavnog katehina u matchi, 130 puta je koncentrovanija nego u zelenom čaju. Takođe sadrži antioksidant vitamin C i l-teanin, amino-kiselinu sa svojstvima koja smanjuju stres, pa pijenje dnevne doze može doneti niz zdravstvenih prednosti.
Za šta je dobra matcha?
Studija o katehinima u zelenom čaju pokazala je da matcha može pomoći u smanjenju menstrualnih bolova. Nutricionisti je preporučuju za bolne grčeve, ali i za PMS sindrom. Antioksidanti u matchi takođe se bore protiv oksidativnog stresa u telu. To je važno jer je oksidativni stres glavni uzročnik srčanih bolesti. Osim toga, matcha snižava holesterol. Studije su pokazale da redovno konzumiranje zelenog čaja, uključujući matchu, može pomoći u smanjenju nivoa LDL holesterola (‘lošeg’ holesterola) dok povećava HDL holesterol (‘dobri’ holesterol). Matcha je takođe bogata vitaminom K, koji je dobar za zdravlje kostiju. Dok se obično povezuje s poboljšanjem mentalne budnosti, neka istraživanja pokazuju da sastojci matche – kofein, antioksidanti i l-teanin – takođe mogu poboljšati pamćenje. Jedna studija proučavala je kako su ljudi obavljali zadatke osmišljene da mere performanse mozga.
Oni koji su konzumirali ili matcha čaj ili onaj koji sadrži bar četiri grama matche pokazali su poboljšanja u pažnji, vremenu reakcije i pamćenju u poređenju sa onima iz placebo grupe. Druga studija pokazala je da kombinacija l-teanina i kofeina može poboljšati koncentraciju i efikasnost više nego korišćenje samo jednog od tih sastojaka.
Matcha vs kafa – šta je zdravije?
Iako nutricionisti veruju da je matcha zdravija od kafe, treba imati na umu da i ona sadrži kofein, više od zelenog čaja, ali manje od kafe. Na primer, kafa ima oko 100 mg do 140 mg kofeina po šolji, dok matcha ima 70 mg. Dakle, najbolje je konzumirati matchu umereno. Istraživanja su sugerisala da je 338 mg EGCG-a dnevno sigurno za odrasle da konzumiraju. To znači dve ravne kašike matche ili jednu ili dve šolje matcha napitka dnevno. Takođe zapamtite da, pošto matcha sadrži kofein, važno je prvo pojesti nešto jer su vaši nivoi kortizola vrlo osetljivi rano ujutro, pa je bolje doručkovati pa tek onda uživati u ovom napitku.
Kako pripremiti matchu?
Da biste napravili matchu, sipajte kašičicu matcha praha u šolju, zatim dodajte malo prethodno prokuvane vode (između 80-85 stepeni maksimum) kako bi bila vruća, ali ne ključala, da biste zadržali zdravstvene koristi. Zatim umutite da uklonite sve grudvice i „izvučete” ukus – želite da napravite mehuriće. Na kraju dodajte penušavo toplo mleko po izboru.