Sada čitate
Nova studija otkrila je toksične metale u tamponima, treba li da budemo zabrinuti?

Nova studija otkrila je toksične metale u tamponima, treba li da budemo zabrinuti?

tamponi

Naučnici su nedavno otkrili toksične metale – uključujući arsen i olovo – u više od desetak popularnih brendova tampona. Ovo istraživanje izaziva zabrinutost i postavlja brojna pitanja o ovom menstrualnom higijenskom proizvodu. Studija je objavljena pre nekoliko dana u naučnom časopisu Environment International. Otkriveno je da negativni zdravstveni efekti teških metala mogu povećati rizik od oštećenja kardiovaskularnog, nervnog i endokrinog sistema. Tu su i oštećenja jetre, bubrega i mozga, ali i rizik od demencije i raka. Tim naučnika sa Univerziteta Kolumbija i Univerziteta u Mičigenu analizirali su 30 tampona 14 brendova i 18 linija proizvoda, koje nisu imenovali u studiji. Uzorci su uključivali proizvode različitih apsorpcionih kapaciteta, označene kao „najprodavanije” od strane velikog online prodavca, kupljene i online i u prodavnicama u New Yorku, Londonu i Atini između septembra 2022. i marta 2023. godine.

tamponi

Koji metali su pronađeni u tamponima?

Tokom studije, testirano je 16 različitih metala (arsen, barijum, kalcijum, kadmijum, kobalt, hrom, bakar, gvožđe, mangan, živa, nikl, olovo, selenijum, stroncijum, vanadijum i cink). Svi su pronađeni u barem jednom uzorku tampona. Studija navodi da postoji nekoliko načina na koje metali mogu dospeti u tampone. Sirovine poput pamuka i viskoze mogu biti kontaminirane vodom, vazduhom ili zemljištem tokom proizvodnje. Metali se u nekim slučajevima mogu dodavati namerno u proizvodnom procesu, bilo za kontrolu mirisa, pigmentaciju ili kao antibakterijsko sredstvo. Tačna količina metala varira među tamponima. Ipak, koncentracije olova bile su više u neorganskim tamponima, dok je arsen bio prisutniji u organskim tamponima. Ono što je posebno alarmantno jeste to da nijedna kategorija nije imala dosledno niže koncentracije svih ili većine metala.

I organski tamponi su na udaru

Prema studiji, najvišu koncentraciju u jednom uzorku imao je cink koji može uzrokovati metalni ukus u ustima, groznicu ili nizak krvni pritisak. Povišene koncentracije olova pronađene su gotovo u svim proizvodima. To uključuje i organske tampone, koji važe za čistiju alternativu. Istraživači kažu da studija predstavlja važan prvi korak u potvrđivanju prisustva toksičnih metala u tamponima. Ove proizvode koristi 52% do 86% žena u Americi.

Ipak, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo u kojoj meri takvi metali mogu „procuriti iz tampona” u organizam. Zato naučnici pozivaju ne samo na dalja istraživanja već i na jaču regulaciju. Iznenađujuće je ne samo to što se teški metali nalaze u tamponima već što smo tek sada postali svesni ove činjenice. Ova studija ne otkriva koliko se metala apsorbuje u telo, ali mnogi teški metali nemaju potpuno sigurne nivoe.

Vaginalna sluzokoža ima veliku površinu koja je veoma propustljiva. Kao rezultat toga, vagina omogućava efikasnu apsorpciju hemikalija. Štaviše, ova apsorpcija ulazi u sistemsku cirkulaciju, zaobilazeći jetru za detoksikaciju. S obzirom na to da polovina populacije prolazi kroz menstruaciju, a popularnost tampona raste, ova studija još jednom naglašava istorijski nedostatak znanja kada se razmatra zdravlje žena u medicinskom svetu. Naučnici su istakli i da su potrebna dodatna istraživanja i naglasili potrebu i hitnost testiranja tampona (i drugih proizvoda koje svakodnevno koristimo) na toksične hemikalije pre nego što se nađu na policama supermarketa.

Početak