Pun mesec zaista može da ometa san, bez obzira na to da li ste skloni sujeverju ili ste skeptik koji traži naučne dokaze.
Mislite da vam retrogradni Merkur uništava život? Razumemo vas. Imate onaj osećaj u stomaku koji se uvek ispostavi tačnim? Pričajte nam o tome. Smeta vam pun mesec? I nama. Jedna od prvih studija koja je povezala pun mesec i san bila je retrospektivna analiza objavljena 2013. godine. Naučnici zapravo nisu planirali da proučavaju mesec, već su odlučili da pregledaju postojeće podatke o snu i traže vezu sa fazama meseca. Rezultati su ih iznenadili, prema rečima vodećeg autora studije, dr Kristijana Kajohena, šefa Centra za hronobiologiju na Univerzitetu u Bazelu. Tokom punog meseca ljudima je trebalo pet minuta duže da zaspe, imali su 30 posto manje dubokog sna i spavali su ukupno 20 minuta manje. Slična studija iz 2014. godine pokazala je da su učesnici spavali u proseku 25 minuta manje kada je mesec bio pun.
Kako pun mesec utiče na naš san?
Ova povezanost između punog meseca i sna otvara pitanje: kako zapravo mesec ometa san? Jedna teorija je da su naši preci, koji nisu imali veštačko osvetljenje, koristili dodatnu svetlost skoro punog meseca da bi ostali duže budni. Možda je ta navika postala deo naše evolucije. To ima smisla. Kada su naši preci lovili i sakupljali, bilo je korisno produžiti dan uz dodatno svetlo gotovo punog meseca koje im je omogućavalo više vremena za potragu za hranom pre nego što padne mrak. Čak i danas, iako nismo toliko zavisni od prirodne svetlosti, naš biološki ritam možda još uvek reaguje na ovu fazu meseca.
Postoji i verovanje da ljudi osećaju gravitacionu privlačnost punog meseca, slično kao okeani. Druga teorija uključuje promene u Zemljinom magnetskom polju tokom punog meseca, koje možda utiču na naš kardiovaskularni sistem ili čak menjaju nivoe melatonina, hormona koji reguliše san. Takođe, moguće je da smo tokom vremena razvili biološki ritam povezan s mesečevim ciklusom – slično našem cirkadijalnom ritmu, ali orijentisanom oko mesečevog ciklusa, koji traje oko mesec dana.
Nije sve izgubljeno
Ako se borite sa snom tokom punog meseca, nije sve izgubljeno. Naučnici predlažu da, ako se mučite da zaspite, privremeno odložite odlazak u krevet za 30 ili 45 minuta. Smanjenjem ukupnog vremena u krevetu, jača se vaša potreba za snom, što vam pomaže da lakše zaspite. Najbolje je da preduzmete sve moguće korake za dobar san tokom punog meseca. Prigušite svetla, izbegavajte ekrane dva sata pre spavanja i pratite svoju rutinu opuštanja, bilo da su to meditacija, čitanje knjige ili slušanje umirujućeg podkasta. Na kraju, znajte da efekti punog meseca na san brzo prolaze, i da gubitak 20 ili 30 minuta sna nekoliko noći u mesecu možda neće imati veliki uticaj. Ipak, ako primetite da pun mesec utiče na vaše raspoloženje i san, možda je vreme da se posavetujete s lekarom.