Sada čitate
Da li je vitaminska infuzija pomodarstvo ili stvarna potreba?

Da li je vitaminska infuzija pomodarstvo ili stvarna potreba?

Infuzija je nekada bila rezervisana za bolesne ljude, a sada su svi „prikačeni” – ceo Instagram i TikTok. Kako smo normalizovali zakazivanje infuzije samo jednim telefonskim pozivom? I da li nam je zaista potrebna?

Poslednjih meseci svi su na infuziji. Društvene mreže preplavljene su fotografijama poznatih ličnosti i influensera sa iglom u ruci. Moram da priznam, takvi postovi me posebno uznemiravaju. Ne razumem zašto bi neko posle neprospavane noći ili stresnog dana na poslu morao da primi infuziju? Tom logikom, meni je kao majci malog deteta, hronično umornoj i neispavanoj, infuzija preko potrebna. Sa užurbanim životom i stresom, potpuno je razumljivo da mnogi osećaju potrebu za nečim dodatnim u potrazi za novom energijom. Ove infuzije vitamina i minerala postale su sve popularnije među sportistima i kreativcima.

Fenomen se proširio, pa su vitaminske infuzije danas dostupne svima – manekenkama, pevačicama, influenserkama, blogerkama. Čini mi se da ovu medicinsku uslugu možemo naručiti sa istim opuštenim pristupom kao što zakazujemo termin za manikir ili depilaciju. Iako nije u pitanju lek koji se izdaje na recept, infuziju i dalje treba da vam da obučeni profesionalac. Dok pokušavamo da budemo otvoreni za najnovije trendove u zdravlju i lepoti, videti mlade koji se priklanjaju ovoj misterioznoj terapiji podstiče nas da istražimo više pre nego što počnemo da je hvalimo. Zato sam posetila kliniku „Rado Health” i razgovarala s osnivačem i lekarom specijalistom Mihailom Radovanovićem.

Da li je lako dobiti infuziju?

Priznajem, ušla sam s predrasudama. Mislila sam da je ovo samo još jedan način da se ljudima uzmu pare. Jer, mi volimo sve što je novo, skupo, čudno, neobično. Sve nam je na jedan klik. Na jedan poziv. Sve je dostupno. Potpadamo pod uticaj raznih trendova i volimo sve što se reklamira kao vrhunski luksuz, iako nam možda baš i nije neophodno. Ili jeste? Kada sam ušla u kliniku, dočekalo me je prijatno iznenađenje. Moderno opremljen prostor, prijatna atmosfera, ljubazno osoblje, opuštajuća muzika. Mihailo mi je zatim objasnio da je kod njih sve personalizovano i da baš nije tako lako dobiti infuziju.

„Mi se bavimo longevity medicinom sa funkcionalnim pristupom. To je personalizovana medicina. Svaki klijent prolazi kroz konsultacije s lekarom, prelazimo zajedno ličnu i porodičnu anamnezu. Nakon toga se popunjava upitnik i na taj način stičemo sveobuhvatan uvid u stanje našeg pacijenta. Onda na red dolazi laboratorijska dijagnostika, kompletno nutritivno metaboličko ispitivanje hormonskog statusa, gastrointestinalnog trakta, mikrobiote, intolerancije na hranu… Tek na osnovu svih ovih podataka formiramo personalizovane tretmane. Infuzioni tretmani su samo jedni od njih. Ako me pitate može li neko da dođe kod nas i zatraži infuziju bez ikakvog pregleda, to nije moguće. Svakog klijenta mora da pregleda lekar specijalista i ako postoji indikacija za vitaminskom infuzijom, onda se ona uvodi. Važno je napomenuti da je infuziona terapija vid terapije koji se smatra invazivnim tipom. I zahteva ordiniranje terapije u strogo kontrolisanim uslovima, što znači pod nadzorom stručnog medicinskog osoblja. To su standardi koje svaki ozbiljan medicinski tim mora da poštuje. Svaki izlazak iz tog standarda predstavlja ogroman rizik” – kaže naš sagovornik.

Šta je vitaminska infuzija?

IV drip (intravenska infuzija) je medicinski tretman koji podrazumeva unošenje tečnosti, elektrolita, vitamina, minerala, amino-kiselina ili drugih hranljivih sastojaka direktno u krvotok pacijenta putem intravenske linije (IV).

„Kroz infuziju se može uključivati antibiotska terapija, različiti vidovi lekova, ali i nutrijenti, vitamini, antioksidanti, amino-kiseline. Naše vitaminske infuzije su osmišljene sa ciljem da obezbede esencijalne nutrijente telu, direktno u krvotok. Ovi rastvori se sastoje iz različitih kombinacija jedinjenja, kao što su amino-kiseline, antioksidanti, vitamini i elektroliti. Infuzije su individualno sastavljene prema potrebama naših klijenata” – objašnjava Mihailo.

Zašto nam suplementi nisu dovoljni?

Ono što trenutno znamo je da se vitaminska infuzija obično formuliše u saradnji sa farmaceutima, a svaka mešavina je drugačija i zahteva različite doze. Neki popularni sastojci uključuju vitamin C, B12, magnezijum, kalcijum, kalijum, glutation (antioksidans), NAD (nikotinamid adenin dinukleotid, enzim koji obnavlja ćelije) i elektrolite. Ipak, nisam mogla da ne pitam zašto ne možemo sve te vitamine i minerale da unesemo ili putem hrane ili putem suplemenata?

„Hronična suplementacija kroz intravensku primenu je nešto što ima smisla jer neki vitamini oralnim putem imaju minimalnu apsorpciju. Na primer, glutation ćemo uvek dati intravenski i transdermalno, jer oralno nema apsorpciju. Kao i alfa-lipoinsku kiselinu. Intravenska infuziona terapija je najefektivniji način da obezbedite telu brzu regeneraciju, jačanje imuniteta, rehidraciju i podizanje energije uz nutrijente, vitamine, antioksidante, amino-kiseline, elektrolite i tečne rastvore. Intravenska primena je znatno efektivniji način od oralne primene suplemenata. Ovom tehnikom snabdevanja se zaobilazi digestivni sistem i sastojci dospevaju direktno u krvotok. Vaše telo apsorbuje maksimalni iznos nutrijenata i tečnosti, jer se zaobilazi gubitak prilikom procesa varenja. Uz to, svi nutrijenti su istog trenutka dostupni ćelijama i omogućavaju vašem organizmu da balansirano funkcioniše.”

Priznajem, zaintrigirana sam

Početni skepticizam me je malo napustio nakon ovog razgovora, ali da li je to dovoljno da bih se upustila u ovu infuzija avanturu? Priznajem, zaintrigirana sam. Da li bih zvala da zakažem na svoju ruku nakon što me je dete budilo cele noći ili posle stresnog i iscrpljujućeg dana na poslu kada je šefica vikala na mene? Apsolutno ne! Tu će ipak odmor i san obaviti svoje. Razumemo da je glavnim prednostima ovih regenerativnih, revitalizujućih vitaminskih infuzija prilično teško odoleti, jer navodno brzo i efikasno kompenzuju sve vrste problema povezanih sa iscrpljenošću: mamurluk, džet-leg, dodatni energetski podsticaj pre ili posle zabave.

Ali da li je nasušna potrebna? Rekla bih da ipak nije. Važno je biti oprezan s doziranjem i učestalošću kako biste izbegli usvajanje navike koja potencijalno može biti štetna, bilo za vaše zdravlje, bilo za vaš novčanik. Potrebno je detaljno istražiti tretman pre nego što se odlučite za njega i konsultovati se s vašim doktorom kako biste bili sigurni da je ovo zaista dobar izbor za vas. Uz sve to, vitaminske infuzije mogle bi biti vredne hajpa. Uostalom, probajte pa odlučite.

Početak