Noć veštica se bliži, a ovako Halloween izgleda na velikom ekranu. U nastavku se nalaze najbolja filmska ostvarenja koja ističu ovu tematiku bilo da je reč o samom narativu ili pak scenama maskenbala.
Halloween (1978)
Serijal započinjemo kultnim ostvarenjem koje je režirao John Carpenter, a čija se radnja odvija na Noć veštica i prati povratak serijskog ubice Michaela Myersa u rodni grad Haddonfield, nakon što je pobegao iz mentalne ustanove. Film počinje s prologom koji se odvija na Noć veštica 1963. godine kada šestogodišnji Michael brutalno ubije svoju stariju sestru Judith, dok je nosio kostim klovna. Ova scena postavila je ton za ceo film, jer prikazuje Michaela kao hladnokrvnog ubicu od malih nogu.
Kada se radnja pomeri u sadašnjost tj. Noć veštica 1978. godine, Michael se vraća u Haddonfield kako bi nastavio svoj ubilački pohod. On počinje progoni grupu tinejdžerki, uključujući glavnu junakinju Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) dok na sebi nosi belu masku. Atmosfera filma je prožeta tipičnim simbolima – jezivim dekoracijama, okićenim kućama, bundevama i maskama, koje dodatno naglašavanju da je reč o horor filmu.
E.T. the Extra-Terrestrial (1982)
U filmu “E.T. the Extra-Terrestrial” koji je režirao Steven Spielberg, Halloween scena donoprinosi dirljivom i humorističnom tonu. Radnja se odvija tokom Noći veštica, kada Elliott i njegova sestra Gertie planiraju da preruše vanzemaljca u kostim duha kako bi ga izveli napolje bez privlačenja pažnje. E.T. nosi beli čaršav s izrezanim otvorima za oči, čime se savršeno uklapa u prazničnu atmosferu i maskaradu dece koja idu od kuće do kuće prikupljajući slatkiše. U ovom simpatičnom prikazu, E.T. je očigledno fasciniran ljudskim običajima i izražava čuđenje dok promatra kostimiranu decu i dekoracije.
Dok hodaju ulicama, E.T. prepoznaje dete u kostimu Yode i pokušava da mu priđe, što dodatno naglašava njegovu povezanost sa “čudnim” stvorenjima i univerzumima van Zemlje. Ova scena se na ironičan način referiše na svet naučne fantastike. Halloween scena u ovom filmu je više od duhovitog narativa, ona predstavlja emotivnu priču o prijateljstvu i povezivanju sa nepoznatim.
Donnie Darko (2001)
U filmu “Donnie Darko” Halloween scena se odvija tokom završnih sekvenci filma, kada likovi prisustvuju zabavi u kući Donniejeve devojke, Gretchen. Radnja se odvija 30. oktobra, poznatog kao Devil’s Night, i prelazi u Noć veštica, što dodatno doprinosi mračnoj atmosferu filmu. Donnie (Jake Gyllenhaal) i njegovi prijatelji dolaze na žurku, a kostimirani gosti i dekoracije ističu dobropoznatu estetiku. Donnie je obučen u crnu majicu s kapuljačom, dok Gretchen nosi jednostavan kostim, što ih stavlja u kontrast s ostalim gostima koji su u tipičnom maniru prerušavanja.
Ova scena ima ključnu ulogu u filmu, jer Donnie počinje da shvata istinu o svom sudbinskom zadatku i vremenskom putovanju. Zabava služi kao prekretnica koja vodi ka završnim događajima, uključujući njegov susret s likom zeca, Frankom, čija maska je već postala simbol filma. Ova scena naglašava turobnu i apokaliptičnu tematiku filma, dok se granica između stvarnosti i nadrealnog sve više zamagljuje.
Mean Girls (2004)
U filmu “Mean Girls” Halloween scena se odvija tokom zabave na koju Cady Heron (Lindsay Lohan) dolazi kako bi se zaista uklopila u novo okruženje u školi. Međutim, njen izbor kostima pokazuje kako još uvek ne razume pravila društvenog ponašanja među vršnjacima. Cady se pojavljuje na žurci u kostimu “zombi neveste,” s jezivom šminkom i lažnim zubima, u potpunom kontrastu s ostatkom devojaka koje nose provokativne i glamurozne kostime. Naime, za mnoge devojke u ovom filmu, Noć veštica je prilika da se “maskiraju” na način koji zapravo naglašava njihovu privlačnost.
Ostatak devojaka na zabavi, uključujući Reginu George (Rachel McAdams), nose oskudne kostime poput “seksi mačke” i drugih stilizovanih likova, dok je Cady u svom zastrašujućem kostimu oseća kao potpuni autsajder. Ova scena ilustruje društvenu dinamiku i pravila nepisane mode među tinejdžerkama, a takođe postaje prelomna tačka za Cady, koja shvata razliku između onoga što se smatra “cool” i onoga što nije. Halloween žurka postavlja osnovu za Cadyin dalji pokušaj da se prilagodi društvenim normama i istraži svoje mesto u složenoj hijerarhiji srednjoškolske popularnosti.
The Perks of Being a Wallflower (2012)
U filmu “The Perks of Being a Wallflower” Halloween scena se odvija tokom zabave na koju Charlie (Logan Lerman) odlazi s novostečenim prijateljima, Patrickom (Ezra Miller) i Sam (Emma Watson). Zabava predstavlja važan trenutak u filmu jer omogućava Charlieju da se prvi put oseća prihvaćenim i povezan s ljudima koji dele slične interese. Na žurci, svi su kostimirani, a Charlie je obučen kao “Patricku,” što je referenca na kultnog muzičara Davida Bowieja, s crnom majicom i trakom preko čela. Patrick je obučen kao lik iz filma “The Rocky Horror Picture Show”, koji ima poseban značaj za grupu prijatelja, dok Sam nosi kostim u stilu sado-mazo, prigodno za ulogu koju igra u njihovim izvođenjima ovog ostvarenja.
Tokom ove scene, Charlie se prvi put oseća kao deo grupe, dok prisustvuje žurci, razgovara s ljudima i uživa u atmosferi. Tu se dalje produbljuje njegova povezanost sa Sam, jer njihovo prijateljstvo postaje sve čvršće. Ova scena služi kao prekretnica filma, jer naglašava Charlijev proces uklapanja i izlaska iz svojevrsne socijalne izolacije.