Online kupovina, društvene mreže, brza hrana – najčešći su primeri instant satisfakcije kojom se većina zadovoljava svakodnevno. Ovaj “dopaminski udar” stvara osećaj trenutne sreće i uzbuđenja. Mozak koji se stalno izlaže izvorima brzog zadovoljstva, postaje manje osetljiv na dopamin i sve više zavisi od tih stimulansa. Zbog toga predlažemo sastavljanje čuvenog “Dopamin menija”.
Iako ste verovatno čuli za ovaj trend putem TikTok platforme, njegov nastanak se zapravo desio na YouTube-u. “Dopamin meni” je počeo da stiče popularnost kada je Youtuberka Jessica McCabe predstavila ovaj koncept u svom videu “How to Give Your Brain the Stimulation It Needs.” Ova ideja je brzo postala viralna kao koristan alat za ljude, naročito one sa ADHD-om.
Šta je dopamin?
Pre nego što sastavimo meni, važno je razumeti koju ulogu dopamin ima u našem telu. Dopamin je neurotransmiter u mozgu koji igra ključnu ulogu u regulaciji raspoloženja, motivacije i osećaja nagrade. On određuje važnost događaja za nas, bilo pozitivnog ili negativnog i podstiče ponašanje usmereno ka postizanju poželjnih ishoda ili izbegavanju neprijatnosti. Ovaj proces je važan za motivaciju, učenje i donošenje odluka, usmeravajući nas prema pozitivnim ponašanjima i odvraćajući od negativnih.
Dopamin meni
Kao i u restoranu, tako i ovde meni sadrži predjelo, glavno jelo, priloge, deserte i specijalitete. Predjela su brze i kratke aktivnosti koje traju samo nekoliko minuta, ali mogu povećati vaš dopamin. Glavna jela su aktivnosti koje zahtevaju više vremena, ali je nakon njihovog obavljanja osećaj zadovoljstva veliki. Prilozi su usputne stavke koje možete raditi dok obavljate dosadnije zadatke. Razmislite šta bi olakšalo posao koji treba da obavite i uključite tu aktivnost u svoj dan. U desertima treba da uživate s vremena na vreme, ali ne prečesto. Ovo su aktivnosti koje mogu biti dobre za vas, ako se ne preteruje u njihovom konzumiranju. Naposletku, specijaliteti su stavke koje nisu uvek dostupne, ali ih je lepo probati kada se ukaže prilika. Odnose se na planiranje nekih budućih događaja.
Da biste kreirali svoj dopamin meni, odaberite aktivnosti u kojima uživate u svakoj od ovih kategorija. Zapišite ih u dnevnik ili sačuvajte u beleškama na telefonu kako biste uvek imali opcije koje će vam pomoći da popravite raspoloženje kad vam to zatreba. Da bi sve bilo jasnije, osmislili smo Social club dopamin meni. Budite slobodni da se poslužite našim stavkama iz jelovnika.