Sada čitate
Za ovu biljku kažu da je prirodni „ozempik”, istražili smo sve o njoj

Za ovu biljku kažu da je prirodni „ozempik”, istražili smo sve o njoj

Upotreba „ozempika” za gubitak kilograma doživljava ekspanziju, dok popularna kultura, nažalost, opet veliča mršavost. Zbog smanjene dostupnosti ovog leka, biljka pod imenom berberin postala je popularna biljna alternativa. I manje štetna. O tome svedoči činjenica da haštag #berberine na TikToku već ima 84 miliona pregleda, pa se ova biljka reklamira kao „prirodni ozempik”.

Pre nego što je „ozempik” postao česta tema u razgovorima o mršavljenju i suzbijanju apetita, prvobitno je bio lek koji se prepisuje za lečenje dijabetesa. Slično tome, i biljka berberin je vekovima prisutna na Dalekom istoku kao lek koji dobro utiče na rad creva, ublažava nadimanje, ubrzava metabolizam, ali i reguliše nivo šećera u krvi. Danas je fokus preusmeren sa zdravstvenih koristi berberina na „pre i posle” slike na društvenim mrežama. Pa, koja je prava istina o berberinu? Da li zaista deluje na isti način kao „ozempik”? I za šta bi trebalo da ga konzumiramo kako bismo najbolje iskoristili njegove prednosti? Demistifikujemo ovaj popularni dodatak ishrani.

Šta je berberin?

Berberin je aktivni fitonutrijent koji se nalazi u raznim lekovitim biljkama, poput žutike, kanadske zlatnice, oregonskog grožđa i drvenaste kurkume. Ovaj biljni ekstrakt ima višestruke terapeutske koristi jer poseduje antibakterijska, antioksidativna, antivirusna i antiinflamatorna svojstva, kao i sposobnost regulisanja nivoa glukoze u krvi.

Za šta se berberin obično koristi?

Berberin je postao poznat zbog svoje sposobnosti da reguliše glukozu i insulin. Ovo je važno jer insulin pomaže telu da skladišti glukozu u ćelijama. Ako imate insulinsku rezistenciju, ćelije ne primaju dovoljno glukoze, što stvara efekat gladi i povećava skladištenje masti. Iako berberin nije magična pilula za mršavljenje, može pomoći ljudima sa indeksom telesne mase (BMI) preko 30. Dve studije su pokazale da uzimanje dodatka berberina tokom tri meseca dovodi do gubitka težine. Berberin se koristi i kod stanja poput sindroma policističnih jajnika (PCOS), gde često postoji problem s visokim nivoom šećera u krvi. Ukoliko imate nisku energiju, stomačne probleme ili usporen metabolizam, korisnici društvenih mreža tvrde da možete primetiti poboljšanje nakon uzimanja berberina.

@caseyshaw725 Sharing my weight loss experience with Berberine so far #berberine #weightloss #weightlosscheck ♬ original sound – Casey

Koja je razlika između berberina i „ozempika”?

Iako berberin snižava nivo šećera u krvi i smanjuje želju za hranom, on se razlikuje od „ozempika” u mnogim aspektima. Gubitak kilograma je samo jedna od potencijalnih koristi berberina, a ne bi trebalo da bude glavni fokus. Ova biljka ima mnogo širu zdravstvenu primenu. Za razliku od „ozempika”, berberin nije licenciran lek za dijabetes tipa 2. Dok „ozempik” brzo smanjuje telesnu težinu kod osoba sa dijabetesom, efekti berberina na mršavljenje su znatno manji i potrebno je još istraživanja na ovu temu. Berberin neće dovesti do istog brzog gubitka kilograma kao „ozempik” kod osoba koje nemaju dijabetes. Iako usporava apsorpciju ugljenih hidrata i smanjuje stvaranje masnih ćelija, neće imati isti efekat na suzbijanje apetita ili usporavanje pražnjenja želuca, što su ključni faktori u brzoj redukciji telesne težine kod „ozempika”. Dostupan je u vidu kapsula, ali o njegovoj upotrebi neophodno je da se konsultujete sa stručnjacima.

Ima li berberin negativne nuspojave?

Kao i kod svakog dodatka ishrani, postoji mogućnost preosetljivosti ili alergijske reakcije. Ipak, berberin se generalno smatra bezbednim i dobro podnošljivim biljnim lekom. Problemi nastaju kada se uzima u prevelikim dozama, jer neki korisnici na društvenim mrežama zagovaraju neprihvatljivo visoke doze. U većim količinama, berberin može izazvati dijareju, bol u stomaku, vrtoglavicu i nadimanje, iako su ove nuspojave retke u normalnim dozama.

Početak