Pre nekih šest meseci, u beskrajnoj igri ko gde ide i za koga radi, Alessandro Michele proglašen je novim kreativnim direktorom modne kuće Valentino. Veliki fanovi onoga što je radio Pierpaolo Piccioli počeli su istinski da očajavaju jer te dve estetike – Michelea i Picciolija su u potpunom kontrastu. Piccioli neguje eleganciju, ženstvenost, jarke kolorite i avangardne volumene. Valentino pod njegovim vođstvom bio je sinonim za luksuz. Sa druge strane tu je Alessandro Michele, čiji dizajn pomalo podseća na zabavni vintage shop. Kao kada krenete da kopate po štenderu i ne znate šta će sledeće da vas spopadne. Da li ogromni reveri, previše printa ili predimenzionirane mašne. Teško je porediti ova dva univerzuma jer su toliko različita ali je od prvog momenta bilo jasno da Valentino više neće biti isti.
I zaista, modna industrija kao i njeni fanovi podelili su se između ushićenja i duboke nesreće. Pierpaolo Piccioli bio je na čelu Valentina od 2008. do ove godine (s tim da je radio u duetu sa Mariom Graziom do 2016.) Nakon toliko vremena, modnu kuću počnete da identifikujete sa kreativnim direktorom a ne više sa samim nasleđem.
Alessandro Michele i Valentino, promašaj ili…?
Na nedelji mode koja se upravo završila, imali smo prilike da vidimo prvu reviju iza koje stoji Michele. Ovo nije bio Valentino ili Gucci. Ovo je bio Alessandro Michele. Nije važno koje ime stoji na vratima ili koji su inicijali na torbama. Kao i Hedi Slimane, koji je preoblikovao Saint Laurent prema svom senzibilitetu, a zatim isto učinio sa Celine. Alessandrov pečat je toliko jak da ne podleže kompromisima.
Možda po mom tonu možete da osetite na čijoj sam strani, ali avaj, to je ipak stvar lične preferencije. Kada sam pogledala poslednju reviju tvrdoglavo sam odlučila da ne budem fan. I da, 70te nisu moja estetika. Michele je uradio isti posao kao i za Gucci. No, kada sam odradila svoj research, shvatila sam da je istina negde na pola.
Tim Blanks je u razgovoru sa Imranom Amedom izjavio kako je Michele sve vreme dizajnirao po Valentinovoj viziji. I u Gucci-ju a i danas. Valentino Garavani bio je velikan italijanske mode i čovek koji je bio poznat po svojim modnim kolekcijama. Za razliku od Gucci-ja, čije nasleđe se oslanja na proizvodnju artikala od kože, Valentino ima bogatu ready-to-wear istoriju. Gucci je oduvek bila kompanija nalik belom platnu po kome je svaki novi dizajner mogao da slika. Tom Ford je stoga radio Tom Ford za Gucci, a Michele sebe.
I pored neiscrpne inspiracije u arhivama brenda, Michele je dizajnirao 70-te na steroidima. Gospodin Garavani 70-ih stvarao je skladno tadašnjim trendovima, a u poslednjoj kolekciji zaista možemo da primetimo Micheleove reference. Činjenica je da Michele šta god da dotakne, postaje čist maksimalizam.
Da li je CEO Valentina (čitaj: Micheleov bliski prijatelj), doneo pravu odluku, ostaje da vidimo. Kada prođe sva pompa i naviknemo se na promene, modna igra se svodi na vrlo jednostavne i pragmatične stvari. Profit, pa sve ostalo.