Sada čitate
Kako da vaš prostor „prodiše”: saveti za sređivanje doma

Kako da vaš prostor „prodiše”: saveti za sređivanje doma

Sređivanje doma

Ne znamo za vas, ali sređivanje doma može značajno smanjiti osećaj preplavljenosti i anksioznosti. Kako živimo u užurbanom svetu, često se okrenemo i primetimo nered u nekom delu našeg života. To se lako može odraziti i na naš privatni prostor, zbog čega je povremeno raščišćavanje vrlo korisno. Za neke ljude ovo može biti prilično zahtevan proces. Zato smo odlučile da vam sastavimo listu saveta koji mogu pomoći da vaš prostor, ali i vi sami, prodišete.

Prednosti uređivanja prostora

Pored umirujućeg efekta, postoje brojni benefiti jednostavnog, funkcionalnog i urednog prostora. Kada se odlučite za ovaj korak, imaćete manje posla oko čišćenja i organizacije, smanjićete svakodnevni stres, a može se desiti i da uštedite. Nećete više morati da se borite sa „gubljenjem” stvari ili se osećati preplavljeni bespotrebnim sitnicama, što može pozitivno da utiče na vaš život.

Saveti za sređivanje doma

✔️ Odredite dan ili vreme za spremanje. Kao što biste zakazivali posetu zubaru ili lekaru, odvojite vreme za organizovanje. Ako ne napravite sastanak sa sobom, može da se desi da odložite sređivanje za drugi put.

✔️ Krenite malim koracima. Počnite sa ostvarivim zadatkom koji ne zahteva više od 10 minuta posla. To može biti organizacija fioke za sitnice ili fioke sa priborom. Kako budete gradili veći zamah, biće vam lakše da vidite koji sve delovi sobe ili doma trebaju da se raščiste. Idite gradicijski, birajte sobu, kutak, fioku. Najbolje je početi od nečega što najviše koristite i gde vam se nered najčešće gomila.

✔️ Ne zaboravite da uživate u procesu sređivanja doma, možete da upalite muziku ili pozovete nekog da vam pomogne. Nagradite svoj trud čašom vina u sređenom prostoru, šetnjom ili nečim drugim što volite.

Tri pravila za održavanje urednog i umirujućeg doma

  • Metoda četiri kutije: pre sortiranja nabavite četiri kutije za stvari koje ćete baciti, sačuvati, premestiti, pokloniti ili donirati.
  • 80/20 pravilo: prema ovom pravilu, koristimo 20% stvari 80% vremena. Donirajte ili premestite 80% predmeta koje ne koristite redovno.
  • Pravilo pet sekundi: prilikom sortiranja predmeta dajte sebi pet sekundi da se setite kada ste poslednji put koristili taj predmet. Ako se ne možete setiti u roku od pet sekundi, vreme je da ga se oslobodite.

Sređivanje doma po sobama: kuhinja

Izvucite sve iz kuhinjskih ormarića, fioka i frižidera. Dok sortirate stvari, proverite rokove trajanja i identifikujte duplikate ili predmete koje retko koristite u pripremi obroka. Pre nego što ih vratite, razmislite o investiranju u stalak za začine ili organizator. Budite svesni stvari koje ne koristite. Odbacite neuparene poklopce, izbledela ili polomljena posuđa, kao i čaše sa oštećenjima. Grupišite slične predmete poput pribora za pečenje, konzervirane hrane ili čaša i nađite odgovarajuće mesto za svaku kategoriju, vodeći računa o dostupnosti i čestoj upotrebi. Pre nego što predmete vratite u frižider, ostavu ili kuhinjske ormariće, sve brzo obrišite.

Kupatilo

Prođite kroz kozmetiku i preparate za negu kože i bacite one koji su istekli. Grupišite predmete po kategorijama kao što su nega zuba ili kose. Stavite svakodnevne potrepštine na dohvat ruke, a retko korišćene na više police ili pozadi. Za dodatno skladištenje koristite organizacione sisteme poput dekorativnih tacni i apotekarskih tegli. Ne zaboravite da proverite i tuš za prazne boce i istekle proizvode.

Spavaća soba i ormani

Često se desi da knjige, punjači ili kreme iz navike završe na noćnom stočiću. Ovo možete da izbegnete ako dizajnirate posebno mesto za njih. Kada prolazite kroz ormane, možete da pogledate da li neke stvari nisu duže vreme nošene, da li im je potrebna prepravka, ili su možda za bacanje ili doniranje. Ako neki komadi štrče ili su izgužvani, možete da ih stavite u košaru za veš. U slučaju da želite još malo da ulepšate prostor, možete da uparite ofingere i dodate providne kutije za cipele. Najbolje je omiljene ili sezonske stvari držati uvek na dohvat ruke.

Dnevna soba

Sakrijte vidljiv nered u kutije i od toga napravite dekor. Igračke za životinje, ćebad, knjige ili rezervne punjače možete staviti u dekorativne kutije na policama ili podu. Ako imate slagalice ili igre sa nedostajućim delovima, ili ih jednostavno nikada ne koristite, bacite ih ili donirajte. Takođe, pregledajte dečije igračke, nasumične kablove i svoju biblioteku. Možete donirati stare knjige koje više nećete čitati ili dekoracije koje vam više nisu drage.

Početak