Ruski manikir postoji godinama, ali je nedavno postao popularan zahvaljujući TikToku. Na ovoj platformi mišljenja su podeljena – neki tvrde da im je promenio život, a dermatolozi upozoravaju na određene rizike.
Šta je ruski manikir?
Obično tretmani započinju potapanjem noktiju u malu posudu s vodom kako bi se omekšale zanoktice i uklonile nečistoće. Međutim, kod ruskog manikira, tehničar odmah koristi električnu turpiju za čišćenje i oblikovanje noktiju i zanoktica. Proces je poznat po preciznoj aplikaciji laka i detaljnom radu na zanokticama. Nakon uklanjanja laka, gelova ili ekstenzija, tehničar koristi električnu turpiju, sitne nastavke i male makaze za obradu zanoktica. Ova tehnika omogućava uklanjanje kože s ploče nokta, što smanjuje razmak između zanoktice i laka. Detaljno čišćenje omogućava precizniju aplikaciju laka, što rezultira urednijim izgledom i dužim trajanjem manikira.
Ruski manikir: prednosti i mane
Prednosti uključuju dugotrajnost manikira – do mesec dana i čist, jednostavan izgled. Pošto tehničar temeljno očisti i isturpija nokte i zanoktice, sledi precizno nanošenje laka. Što je područje zanoktica čistije, lak se može bliže naneti. To garantuje uredan izgled. Gel-lak je popularan izbor za ruski manikir. Ostatak manikira uključuje bazu, boju i završni sloj. Proces može trajati nekoliko sati zbog detaljnog rada. Oni koji su probali ovu tehniku hvale dugotrajnost manikira, do mesec dana, i uredan izgled. Međutim, neki nail artisti smatraju da je tehnika previše zahtevna. A dermatolozi dodaju i previše rizična ako se ne izvodi pravilno. Nedovoljno obučeni tehničari i neadekvatna sterilizacija alata mogu povećati rizik od infekcija.
Da li je ruski manikir bezbedan?
Ruski manikir može biti bezbedan ako ga izvodi obučeni profesionalac sterilizovanim alatima. Dermatolozi upozoravaju na rizik od infekcija zbog uklanjanja zanoktica koje služe kao zaštitna barijera između noktiju i kože. Pošto se zanoktice uklanjaju, nokti, koža i meko tkivo mogu biti izloženi bakterijama ili gljivicama, što može dovesti do stanja zvanog paronihija. Znakovi paronihije uključuju crvenu, bolnu i otečenu kožu oko noktiju i zanoktica, a za lečenje je potrebna antibiotska ili antigljivična krema koju prepisuje dermatolog. Ako osetite bol tokom manikira, odmah prekinite tretman. Ruski manikir može da pruži prelep i dugotrajan rezultat, ali uvek birajte salone sa obučenim tehničarima i sterilnim alatima. Ako ste zabrinuti za bezbednost, nije loša ideja da pitate salon za licencu i sertifikate ili da tražite preporuku od nekoga ko je već radio ruski manikir. Zdravlje noktiju je važnije od bilo kakvog trenda na društvenim mrežama.
Foto: Pinterest