Izreka „lepota boli” nije samo fraza, već odjek vekovne potrage za savršenstvom.
Žene danas prolaze kroz mnoge invazivne procedure kako bi postigle određeni izgled — od fejsliftinga do ubrizgavanja botoksa, ali ove ili slične metode, koliko god nam ponekad izgledale ekstremno, relativno su blage u poređenju sa smrtonosnim tretmanima iz prošlih vekova. Iako se mnogi danas zgražavaju nad starinskim tehnikama, svaka generacija kroz istoriju imala je svoje verzije radikalnih tretmana lepote, od otrovnih sastojaka do bolnih procedura, i svaka je ostavila bolje za buduće naraštaje. U nastavku teksta možete pročitate o nekima od njih.
Olovna šminka
Jedan od najstarijih primera opasnih tretmana lepote. U 18. veku, žene su mešale olovo sa sirćetom kako bi postigle blistavo beli ten, simbol lepote i statusa tog doba. Međutim, ovaj spoj je izazivao ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući gubitak kose, probavne smetnje, pa čak i trovanje. Kako je lepota podrazumevala glatku, besprekornu kožu, bez obzira na to po koju cenu, žene su koristile ovaj proizvod u pokušaju da sakriju ožiljke od boginja i znakove starenja.
Arsen: enkapsulirano izbeljivanje kože
Nakon olova, arsen je postao novi trend u industriji lepote. Žene su uzimale arsen u obliku tableta kako bi izbelile kožu, uprkos njegovim smrtonosnim posledicama. Proizvodi poput „Dr. McKenzie’s Improved Harmless Arsenic Complexion Wafers” obećavali su čuda, ali su zapravo stvarali nove probleme. Naglo prestajanje uzimanja arsena izazivalo je ozbiljne negativne rekacije na koži, što je mnoge žene primoralo da nastave sa njegovom upotrebom.
Živa: skin-care proizvod
Bila je popularna u ranom dvadesetom veku i imala je dvostruku upotrebu. Ne samo da je korišćena za lečenje bubuljica, već i za tretiranje sifilisa. Iako je bila efikasna u lečenju akni, živa je izazivala ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući oštećenje bubrega i jetre, depresiju, tremor i, naravno, smrt. Takođe se do relativno skoro još uvek mogla naći u modernim make-up proizvodima.
Proširenje zenica na italijanski način
Jedan od rituala lepote dolazi iz Italije, gde su žene koristile kapi od velebilja kako bi proširile zenice. Ovaj trend, poznat kao „belladonna,” bio je izuzetno popularan među ženama koje su verovale da proširene zenice čine oči zavodljivijim. Iako je ovaj tretman bio estetski prijatan, mogao je izazvati ozbiljna oštećenja vida i čak smrt ako bi se otrov apsorbovao u većim količinama.
Frizure u 18. veku
Trend ekstremno visokih frizura zahtevao je mnogo truda i još više neobičnih materijala. Žene su koristile drvene okvire, konjske dlake i velike količine masti kako bi oblikovale svoje frizure. Nošenje tih frizura danima bez pranja privlačilo je insekte, pa čak i glodare, zbog čega su se žene na kraju snalazile uz pomoć specijalnih štapova za češanje. Ove komplikacije svakako čine današnje procedure za kosu manje zastrašujućim.
Ekstenzija trepavica u 19. veku
U članku iz Dundee Courier-a, objavljenom 6. jula 1899. godine, opisuje se procedura ekstenzija trepavica koja uključuje umetanje dlake kroz kapak. Fina igla, provučena sa dugom dlakom uzetom sa glave pacijenta, prolazila je kroz rub kapka, između epiderma i hrskavice. Donji deo kapka bio je očišćen i tretiran rastvorom kokaina kako bi se smanjila bol. Nakon umetanja dlaka, trepavice su se šišale i uvijale srebrnim kleštima, a oči su se previjale na dan. Dobar rezultat bio je da su dlake ponegde razvijale koren, iako su mnoge opadale.
Radiokativne kreme početkom 20. veka
Nakon što su Marija i Pjer Kiri krajem 19. veka otkrili radijum, ljudi su postali opsednuti, pa su se radioaktivni elementi ubrzo našli u proizvodima za negu kože. Radioaktivne kreme su obećavale mladalački izgled kože tako što su „energizovale“ kožu iznutra. Oglasi iz tog vremena tvrdili su da radijum ima sposobnost da podmlađuje tkiva i briše bore, ali realnost je bila mnogo mračnija — dugotrajna upotreba dovodila je do ozbiljnih oštećenja zdravlja, uključujući i smrt.
Depilacija rendgenskim zracima
Još jedna radikalna tehnika iz ovog perioda. Ova procedura obećavala je trajno uklanjanje dlaka, ali je bila daleko opasnija nego što se činilo. Žene su se satima izlagale zračenju, što je na kraju izazivalo rak kože, ulceracije i ozbiljna oštećenja tkiva. Rendgenske mašine su reklamirane kao bezbedne, ali su dugoročne posledice bile katastrofalne.
Danas: savremeni rituali lepote
Današnji rituali lepote nude sofisticirane tretmane poput filera, botoksa i lasera, koji donose efikasne rezultate uz minimalne rizike. Međutim, društveni pritisci, ali i nedovoljno regulisano tržište, često navode žene na korišćenje nesigurnih metoda ili upitnih proizvoda. Iako su današnje procedure znatno bezbednije nego ranije, jedva čekamo još bolje i sigurnije načine za očuvanje lepote i zdravlja.
Foto: Pinterest / Wikimedia Commons / Shutterstock