Sada čitate
Kratki vodič kroz Perast

Kratki vodič kroz Perast

Perast

Prošetati se kroz Perast je kao zakoračiti u vremeplov. Ovaj gradić, smešten na obali Boke Kotorske, odiše duhom prošlih vekova. Uske kamene ulice vijugaju između elegantnih baroknih palata i očaravajućih crkava. Na svakom koraku oseća se miris mora, dok talasi nežno zapljuskuju obalu. Crkva Sv. Nikole, sa svojim visokim zvonikom, dominira panoramom, dok Palata Bujović, danas Muzej grada Perasta, priča priču o slavnoj pomorskoj prošlosti. Popločane ulice vode ka skrivenim vrtovima i slikovitim pogledima na zaliv. U Perastu vreme kao da staje. Dok šetaš, čuješ šapat vetra i povremeni zvuk brodića koji prevoze posetioce do Gospe od Škrpjela. Ovaj mali grad nudi autentično iskustvo mediteranskog šarma, idealno za one koji žele da pobegnu od užurbanosti modernog života.

Šta treba obići u Perastu?

Šetnja uz obalu i kroz grad je prvo što treba da uradite. Impozantnu Crkvu Sv. Nikole iz 17. veka ne možete omašiti. Možete istražiti njenu malu kapelu u prizemlju i popeti se na vrh tornja za 1 EUR — sa vrha se pruža prelep pogled. Mesta koja takođe vredi obići su Palata Smekja na samoj sredini obale Perasta i Muzej grada Perasta. Muzej je idealan izbor za kišne dane ili kada sunce postane previše intenzivno. Nalazi se na zapadnoj strani, odmah do glavne ulice. Galerija se sastoji od lokalnih slika, modela brodova, antikvarnih mapa i dokumenata vezanih za pomorsku istoriju Perasta. Vredi izaći na balkon i uživati u panoramskom pogledu, sa zvonikom, palatama i okolnim planinama na dlanu.

Crkva Sv. Nikole Perast
@hotelrestaurantconte

Perast i njegova okolina

Do Gospe od Škrpjela možete doći brodićem ili vodenim taksijem. Jedino je veštačko ostrvo u Jadranskom moru i danas posetioci plove do njega kako bi obišli kapelu koja je ukrašena sa 68 slika i fresaka umetnika iz Perasta, Tripa Kolkolje. Na udaljenosti od oko 115 metara od ostrva nalazi se drugo ostrvo, Sveti Đorđe. Ono je prirodnog porekla i na njemu je smešten Benediktanski manastir iz 12. veka, kao i lokalno groblje. Turisti nemaju pristup ovom ostrvu. Obavezno treba uzeti i turu gliserom iz Perasta ka Mamuli i Plavoj špilji, i usput stati u Kamenarima na Pavlovu tortu koju pravi glavni kuvar, vlasnik Mišelin zvezdice, u Limoneto restoranu. Ako uplatite neke od tura, a dolazite kolima u Perast, parking vam je besplatan. Nedaleko od ovog dragulja crnogorskog primorja je grad Risan, gde možete naći mozaike iz perioda Rimskog carstva.

Gde odsesti u Perastu?

Heritage Grand Perast je luksuzni hotel sa pet zvezdica smešten u obnovljenoj istorijskoj palati. Nudi prelepe poglede na more, lak pristup atrakcijama, unutrašnji i spoljašnji bazen, spa centar, privatnu plažu i usluge golf vozila. Drugi hotel koji se redovno posećuje je Conte. Šarmanti smeštaj na obali sa udobnim sobama i izvrsnom mediteranskom hranom. Poseduje bazen na krovu, nudi izlete brodićem i vodenim taksijem. Hotel koji ne smemo propustiti da pomenemo je Leon Coronato. Smešten je u istorijskoj zgradi koja kombinuje tradicionalni venecijanski stil sa modernim luksuzom. Terasa hotela pruža spektakularan pogled na bokokotorski zaliv.

Gde jesti u Perastu?

Ako ste za opušteniju varijantu sa muzikom, koktelima i plivanjem u poslepodnevnim časovima, Pirate’s Bar je savršeno mesto za vas. Ako pak želite da probate picu koja je slična napuljskoj, ne idite dalje od Bocalibre picerije. Nudi picu sa tankom, hrskavom korom i sočnim, svežim sastojcima. Doduše, možda biste mogli da produžite i do Locanda picerije, na samoj je obali i može da se pohvali sličnom uslugom. Moramo da spomenemo i restoran Đardin, koji je svetskog ranga, i ako želite da iskusite i takvu uslugu, onda ovaj doživljaj ne smete propustiti. Za kraj, iz Perasta ne biste trebali da odete, a da ne probate Perašku tortu od badema, putera, jaja, šećera, soka od limuna i alkohola (ruma ili likera od trešanja), a možete je naći u Palace Jelena ili na drugim peraškim mestima.

Festivali u Perastu

Perast je poznat po letnjim manifestacijama koje se organizuju svake godine.

  1. Kićenje mađa se odigrava 1. maja i predstavlja doček letnje sezone. Peraštanci postavljaju drvo na glavnom trgu u 7.00 ujutru i ukrašavaju ga flašama vina i koromanima (tvrdim okruglim hlebom), pre nego što zajedno krenu uz zvuke tamburica obalom Perasta, tradicionalno završavajući čašćenjem sa koromanima, vinom i belom kafom u obližnjoj konobi.
  2. Gađanje kokota je 15. maja i slavi pobedu nad Turcima postavljanjem petla na komad drveta 300 metara od obale; muškarci se takmiče da ga pogode.
  3. Poslednje nedelje juna se odigrava lutajući festival klapa. Ovaj događaj uključuje tri noći tradicionalnog narodnog pevanja. Muzičke grupe sa celog Balkana dolaze da učestvuju.
  4. Fašinada je 22. jula. Stanovnici Perasta i okolnih mesta pune svoje male drvene čamce kamenjem i granama jablana i kreću ka ostrvu Gospe od Škrpjela. Nakon što obiđu ostrvo, bacaju svoj teret u vodu, kao što su ribari radili vekovima unazad.
  5. Međunarodni filmski festival Forteca se odigrava tokom poslednje nedelje jula. Nudi besplatne projekcije filmova na Trgu Svetog Nikole.
Početak