U srcu grada, galerije i muzeji otvaraju vrata ljubiteljima umetnosti, nudeći im priliku da istraže bogatstvo kreativnog izraza domaćih i internacionalnih umetnika. Odlazak na izložbe u Beogradu nije samo kulturni izlet, već i putovanje kroz različite dimenzije ljudske misli, emocija i društvenih fenomena. Od avangardnih performansa i duboko promišljenih instalacija do intimnih slika i skulptura, beogradska scena nudi nešto za svakoga. U narednim redovima, vodićemo vas kroz najnovije izložbe koje trenutno osvajaju pažnju javnosti, pružajući vam uvid u bogatstvo kulturnih dešavanja.
Izložbe u Beogradu
Velika fantazija / X Vitamin
Izložba Velika fantazija Dragoljuba Raše Todosijevića otvorena je u galeriji X Vitamin u Beogradu i trajaće do 28. oktobra 2024. godine. Na izložbi je prikazano preko sedamdeset akvarela i crteža nastalih uglavnom tokom devedesetih godina, od kojih mnogi nikada ranije nisu bili izloženi. Ovi radovi, iako manjeg formata, predstavljaju monumentalne izjave koje oslikavaju duboku likovnu raskoš umetnika. Todosijević, poznat po svojoj konceptualnoj umetnosti, koristi crteže i akvarele kao sredstvo za kritički osvrt na društvene i političke prilike.
Kustos Saša Janjić ističe kako umetnik kroz ove radove istorizuje i demitologizuje popularne i političke diskurse. Dok njegova estetika kombinuje kontradikcije poput tragizma i humora, lepote i banalnosti. Pored akvarela, izloženo je i šest kolaža iz sedamdesetih godina. Todosijević je jedan od najznačajnijih savremenih umetnika Srbije, sa bogatom međunarodnom karijerom. Izlagao je u prestižnim institucijama poput Centre Pompidou, Museum Ludwig i Tretjakovske galerije. A, predstavljanjem Srbije na Venecijanskom bijenalu 2011. godine dobio je Unicredit Venecijansku nagradu.
Fragilities / Klub književnika
Izložba francuske umetnice Mari Ue pod nazivom Krhkosti otvara se 25. septembra 2024. godine u beogradskom restoranu Klub književnika. Tamo će biti dostupna do 20. decembra. Umetnica je inspirisana ambijentom Kluba književnika tokom svog boravka u Beogradu i odlučila je da predstavi posebnu seriju radova, fokusirajući se na figurativnu i apstraktnu umetnost.
Mari Ue, mlada umetnica iz Liona, diplomirala je na univerzitetu Klod Bernar i poslednjih deset godina se posvetila likovnoj umetnosti. Njeni radovi često istražuju teme ženskih figura. Ali, u poslednje vreme se oslanjaju na apstraktne forme sa intenzivnim bojama i snažnim gestovima. Umetnica se inspirira radovima poznatih umetnika poput Džeksona Poloka, Anrija Matisa i Marka Rotka. Izložba u Klubu književnika predstavlja priliku da publika uživa u umetnosti u neobičnom okruženju, uz obrok. Mari ističe da se njeni radovi odnose na krhkosti ljudskog tela i duše, pozivajući posetioce da tumače umetnost prema sopstvenim osećanjima.
After Sugimoto / Salon Muzeja savremene umetnosti
Izložba Jelene Bulajić After Sugimoto predstavljena je kao kombinacija umetničkih pravaca koji se bave fenomenom svetlosti i senki, inspirisani radom japanskog fotografa Hiroshi Sugimota. Ova izložba se fokusira na njegovu prepoznatljivu tehniku dugih ekspozicija, koja rezultira slikama koje zamućuju granice između stvarnosti i percepcije. Izložba je okupila radove različitih umetnika koji interpretiraju Sugimotov pristup na inovativne načine. Kroz fotografije, instalacije i multimedijalne radove, posetioci imaju priliku da istraže kako svetlost oblikuje naše razumevanje prostora i vremena.
Posebno je istaknuta interakcija između umetnika i posmatrača, gde svaki rad poziva na lično tumačenje i refleksiju. Izložba After Sugimoto je deo šireg trenda u savremenoj umetnosti koji se bavi temama percepcije, prirode svetlosti i njenim uticajem na naše svakodnevne živote. Ova izložba pruža priliku Beograđanima da se upoznaju s radovima koji ističu važnost svetlosti u umetnosti. Kao i kako ona oblikuje naše emocionalne i estetske doživljaje.
O govoru, ćutanju, vrištanju i pisanju / Galerija Novembar
U kategoriju izložbe u Beogradu dodajemo i izložbu O govoru, ćutanju, vrištanju i pisanju posvećena je Miliji Nešiću, umetniku koji slavi 90 godina života i koji je svedok promena kroz gotovo ceo vek. Nešić je oblikovan iskustvima rata i posleratne nade, postajući deo jugoslovenskog modernizma koji je težio društvenim i političkim promenama. Njegove skulpture nisu bile samo estetske, već su predstavljale ideje humanizma i umetnosti dostupne svima. U svom umetničkom razvoju, Nešić je prešao od modernizma do neoavangarde i konceptualne umetnosti, stvarajući performanse koji su se povezivali sa svetskim tokovima land i body arta. Njegove Manipulacije, predstavljene kao Mrdalice, izazvale su snažne reakcije publike, ostavljajući snažan utisak na umetničku scenu.
Danas, Nešić se oslanja na pisanu reč, stvarajući haiku inspirisane ispise koji reflektuju njegovu potrebu za komunikacijom sa svetom. Njegova umetnost ostaje relevantna, odražavajući krhkosti savremenog društva i težnju za istinskom slobodom. Ova izložba u galeriji Novembar predstavlja znak pažnje za njegovu dugogodišnju posvećenost umetnosti.