Sada čitate
Jesenja melanholija ili nešto više? Kako prepoznati i ublažiti sezonsku depresiju

Jesenja melanholija ili nešto više? Kako prepoznati i ublažiti sezonsku depresiju

Sezonska depresija: oblak u sobi obasjan svetlošću sa reflekcijom u vodi

Jesenja melanholija ili sezonska depresija?

Leto je prošlo, dani su sve kraći, a temperature padaju. Dok mnogi uživaju u čarima jeseni, drugi se bore sa njenom tamnijom stranom — sezonskom depresijom, takođe poznatom kao sezonski afektivni poremećaj (SAP). Ovo stanje nije samo prolazna „jesenja melanholija”, već ozbiljan poremećaj raspoloženja koji utiče na energiju, motivaciju i svakodnevni život.

Oblak kao šešir iz kog pada kiša/kristali
Žena u mraku ispod kišbrana koji je obasjan iz unutrašnje strane

Prepoznajte simptome

Kako prepoznati da li se radi o običnoj promeni raspoloženja ili o nečem ozbiljnijem? Obratite pažnju na simptome: stalni osećaj tuge, bezvoljnosti i beznadežnosti, gubitak interesovanja za aktivnosti koje su vam ranije pričinjavale zadovoljstvo, niska energija i umor, problemi sa spavanjem, promene u apetitu, teškoće sa koncentracijom, osećaj bezvrednosti ili krivice, pa čak i misli o smrti ili samoubistvu. Ako primetite neke od ovih simptoma kod sebe, važno je da potražite stručnu pomoć.

Uzroci sezonske depresije

Iako tačan uzrok sezonske depresije nije u potpunosti razjašnjen, smatra se da su promene u količini sunčeve svetlosti i poremećaj cirkadijalnog ritma (unutrašnjeg sata tela) ključni faktori. Manjak sunčeve svetlosti utiče na proizvodnju melatonina, hormona koji reguliše san, i serotonina, neurotransmitera koji utiče na raspoloženje.

Kako ublažiti simptome?

Srećom, postoji niz strategija koje mogu pomoći u ublažavanju simptoma sezonske depresije:

Svetlosna terapija

Izlaganje jakoj veštačkoj svetlosti koja imitira sunčevu svetlost može pomoći u regulaciji cirkadijalnog ritma i poboljšanju raspoloženja. Svetlosnu terapiju obično treba sprovoditi ujutru, 30-60 minuta dnevno.

Boravak na otvorenom i fizička aktivnost

Čak i po oblačnom danu, boravak napolju može pomoći u regulaciji cirkadijalnog ritma i poboljšanju raspoloženja. Prošetajte parkom, provedite vreme u prirodi ili jednostavno izađite na terasu i udahnite svež vazduh. Redovna fizička aktivnost povećava nivo endorfina i serotonina, dva od četiri hormona sreće, što pozitivno utiče na raspoloženje i smanjuje osećaj umora. Pronađite aktivnost koja vam prija i uključite je u svoju rutinu.

Zdrava ishrana i tehnike opuštanja

Izbalansirana ishrana bogata mikro i markonutrijentima, najviše voćem, povrćem i omega-3 masnim kiselinama može poboljšati rad mozga i smanjiti simptome depresije. Izbegavajte prekomeran unos šećera i prerađene hrane. Meditacija, joga, duboko disanje i druge tehnike opuštanja mogu pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti, koji često prate depresiju.

Socijalna podrška i stručna pomoć

Provođenje vremena sa voljenima i razgovor o osećanjima može biti od velike pomoći. Ne izolujte se, već potražite podršku kod porodice i prijatelja. Ukoliko se simptomi ne povlače ili se pogoršavaju, važno je da potražite stručnu pomoć. Psihoterapija, a ponekad i lekovi, mogu biti od velike koristi u lečenju sezonske depresije.

Foto: Pinterest

Početak