Sada čitate
5 znakova da ne perete kosu dovoljno često

5 znakova da ne perete kosu dovoljno često

pranje kose

Ima li boljeg osećaja od sveže, mirisne i čiste kose? Verovatno ne. Mada svi volimo da imamo čistu, sjajnu kosu, pranje kose može biti iscrpljujući i dugotrajan proces. Posebno ako vam oduzima suviše vremena. To naravno zavisi od količine i dužine kose, pa se nekad čini kao previše dosadna obaveza. I zato često pribegavamo korišćenju suvog šampona. Ipak, treba znati da to i nije baš najsjajnije rešenje.

Pranje kose svaki dan: da ili ne?

Teško je dati jedan uopšten i jednostavan odgovor. On zavisi od nekoliko elemenata. Ako vam je skalp suv i niste skloni da koristite proizvode za stilizovanje, poput laka, gela ili pene, onda je zaista potpuno u redu da perete kosu jednom nedeljno. Međutim, to se ne odnosi na sve. Za početak zapitajte se koliko često koristite proizvode za kosu? Mučite li muku s peruti? Da li svakodnevno koristite gel da napravite besprekorno zalizanu frizuru? Koristite li puno suvog šampona? Da li vam se koren kose često prlja? Da li vas svrbi teme? Opada li vam kosa? Ovo su sve faktori koji određuju koliko često treba da je perete. Imajte na umu i ovo: isuviše često pranje kose može da donese više štete nego koristi, baš kao i neredovno pranje.

pranje kose

Pet znakova da ne perete kosu dovoljno često

Od očiglednih i vidljivih znakova kao što je masna kosa do dosadnog svraba i problema sa opadanjem kose, evo pet znakova da bi možda trebalo češće da perete kosu:

Masno teme, suvi krajevi

Prvi znak da ne perete kosu dovoljno često svakako je mastan koren. Drugi je beživotna kosa bez volumena. Ako redovno ne perete kosu, ona će biti slepljena i teška. Kod nekih to se, nažalost, dešava čak jedan dan nakon pranja. Uzgred, masna kosa nije samo vidljiva na oko, već se može i osetiti. O, da! Mešavina mrtvih ćelija kože i sebuma na skalpu zapravo stvara idealno tlo za bakterije, a one uzrokuju i neprijatan miris kose i glave. A niko ne želi da mu se kosa oseća na bakterije.

Pojava peruti

Za početak znajte da perut ne znači da ne perete često kosu. Naš skalp inače proizvodi sebum koji ima ulogu u zaštiti kose. Ali, ako se kosa retko pere, sebum se može akumulirati na skalpu. Tada mrtve ćelije duže ostaju na temenu, što dovodi do nakupljanja prljavštine. Ovo je savršeno okruženje za razmnožavanje mikroorganizama i prekomernog perutanja kože, što postaje vidljivo kao perut. Uz to, perut može biti i znak da ne ispirate dovoljno dobro sve proizvode sa kose, pa povedite računa i o tome.

Svrab i peckanje

Svrab je jasan pokazatelj da ne perete kosu dovoljno često. Proizvodi za negu kose, prljavština iz vazduha i znoj svakodnevno se talože na temenu. Ako ne perete kosu često, mogu se javiti i neka kožna oboljenja kao što je seboreični dermatitis, koji je, gotovo uvek, praćen svrabom. I to treba da vam bude jasan signal da treba češće da perete kosu.

Beživotna kosa

Da li vam je kosa beživotna? Bez sjaja? Ovo može biti zbog nakupljanja proizvoda za stilizovanje i negu, što čini površinu kose manje glatkom i sjajnom. Pogotovo ako koristite puno suvog šampona. Ne osuđujemo, samo kažemo. Inače, da li znate da upravo čestice suvog šampona čine kosu beživotnom? I često, upravo suvi šampon i uzrokuje svrab temena. Rešenje za ovaj problem je šampon za dubinsko čišćenje kose. Idelano bi bilo da ga koristite zajedno s balzamom ili pakovanjem za kosu.

Opadanje kose

Mada se opadanje kose često vezuje uz probleme sa štitnom žlezdom, ovo može biti i znak da je ne perete dovoljno često. Ako se skalp nedovoljno i neretko čisti, proizvodnja sebuma može se povećati i podstaći razmnožavanje bakterija, što dovodi do svraba i iritacije. A zatim i do opadanja kose. Kao što smo već rekli na početku, teško je tačno reći koliko često je neophodno da perete kosu. Ukoliko primetite jedan ili više ovih znakova, pokušajte da eksperimentišete sa učestalošću pranja kose. Ili, ako ste u nedoumici, konsultujte se s dermatologom.

Početak