Opadanje kose kod žena nije toliko retka pojava kao što se čini. Iako se primarno smatra muškim problemom, prema studiji iz 2015. objavljenoj u „Journal of the American Academy of Dermatology”, gubitak kose pogađa oko 40% žena do 50. godine. Uprkos visokom broju žena koje prolaze kroz ovo, mnoge nikada ne odu kod lekara zbog osećaja stida.
Društveni pritisak i istorija
Kroz istoriju zdrava kosa bila je povezana sa ženstvenošću, plodnošću, mladošću i lepotom. U viktorijansko doba duga lepa kosa bila je toliko cenjena da se verovalo da poseduje magične moći i vitalnost žene. Čak imamo i crtani koji se bavi ovom tematikom — „Tangled” (2010). Doduše, bajka braće Grim, odakle potiče priča, spominje samo devojku sa dugom kosom, zlu vešticu i herojski podvig, ali shvatate poentu. Nije iznenađujuće da kada žena počne da gubi kosu, oseća kao da gubi deo svog identiteta, što može da bude veoma stresno.
Vrste opadanja kose
Proces rasta kose ima četiri faze: Anagen (rast), Katagen (usporavanje rasta), Telogen (mirovanje) i Egzogen (opadanje). Nakon toga, ciklus rasta kose, koji traje i do osam godina, počinje ponovo. Normalno je da svaki folikul prolazi kroz ove faze u različito vreme. Ako primetite povećano opadanje kose, to može značiti da je ciklus rasta kose poremećen. Postoji nekoliko razloga zbog kojih kosa opada:
- Fizički i psihički stres: fizički stres, kao što su bolesti, operacije, povrede, rigorozne dijete, preterano vežbanje i naglo mršavljenje, mogu dovesti do gubitka kose. Psihički stres, iako ređe, takođe može izazvati opadanje kose, posebno kod većih emotivnih stresova poput smrti, razvoda ili raskida.
- Hormonalne promene: hormonski disbalans može oslabiti koren dlake. Ovo je često kod žena koje doje, ali i kontraceptivne pilule mogu poremetiti ravnotežu ženskih hormona, što može dovesti do opadanja kose.
- Neadekvatna ishrana: nedostatak vitamina i minerala, posebno vitamina B i proteina, može uticati na zdravlje kose. Prekomerni unos vitamina A može biti toksičan za telo.
- Problemi sa skalpom: psorijaza, seboroični dermatitis ili gljivične infekcije mogu igrati veliku ulogu u njenom proređivanju. Kada se ovi problemi reše, kosa bi trebalo ponovo da počne da raste.
- Nasledni faktor: genetika igra veliku ulogu u gubitku kose, naročito kod muškaraca. Iako zdrava ishrana i suplementi mogu pomoći, nasledne faktore je teško promeniti. Lečenje i terapija naslednih bolesti mogu doprineti očuvanju kose.
- Ozbiljnije bolesti: problemi sa štitnom žlezdom, sindrom policističnih jajnika, lupus i dijabetes mogu biti uzroci gubitka kose. Takođe i lekovi kao što su beta-blokatori, antidepresivi, litijum i brufen.
- Spoljašnji faktori: sezonske promene, agresivni šamponi, loša higijena, kao i preterano stilizovanje kose mogu dovesti do trakcione alopecije. Zatezanje kose u rep ili pletenice, često korišćenje hemijskih preparata i toplote može oštetiti folikule dlake i izazvati opadanje.
Neki oblici opadanja kose:
- Genetsko opadanje (FPHL): uzrokovano kombinacijom genetskih faktora od obe strane roditelja.
- Alopecija: delimičan ili potpun gubitak kose, koji može biti trajan ili privremen.
- Telogen effluvium (TE): izazvan fizičkim ili emocionalnim stresom, obično se sam povlači nakon nekoliko meseci.
- Anagen effluvium: nastaje zbog toksičnog šoka (npr. hemoterapije).
Kad i kome se obratiti zbog opadanja kose?
Najbolje je obratiti se doktoru ako primetite da vam ispada od 50 do 150 dlaka, količina gromuljice koje može da vam stane u dlan, na dnevnoj bazi ili ako vidite da ih ima previše na odeći ili posle kupanja. U zavisnosti od uzroka, prvo biste trebali da posetite dermatologa ili trihologa, posebno ovog drugog kad su u pitanju deca. Oni će vam ili dati rešenja ili vas usmeriti ka nekim drugim specijalistima, poput endokrinologa. Mogu i da vas upute na specijalizovane klinike koje se bave presađivanjem kose ako ne vide drugo rešenje.
Šta vi možete da uradite?
U zavisnosti od uzroka, možete da proverite krvnu sliku, vidite da li vam fale vitamini ili minerali i promenite ishranu. Šamponi koji imaju agresivna jedinjenja mogu da igraju određenu ulogu u gubitku kose. Ako koristite suvi šampon, proredite korišćenje jer može ometati njen rast. Bitno je da vam je kosa puštena, da je ne zatežete previše i da je nežno raščešljavate kad je mokra. Masaža vlasišta može da pomogne jer poboljšava protok krvi do folikula dlake.
Preparati koje možete da koristite
Šamponi sa sastojcima poput biotina, keratina, pantenola i ekstrakta biljaka poput koprive, hibiskusa ili ruzmarina su odlični protiv opadanja kose. Losioni koji sadrže aktivne sastojke poput minoksidila, finasterida ili prirodnih ekstrakata kao što su ulje čajevca ili ekstrakt ginsenga isto mogu biti efikasni. Izdvojili bismo par preparata:
4 tretmana za rast kose
- PRP (Platelet-Rich Plasma) tretman za rast kose: uključuje prethodno vađenje krvi i ubrizgavanje krvne plazme bogate trombocitima u skalp kako bi se podstakao rast kose.
- Mezoterapija kose: podstiče rast kose ubrizgavanjem specijalnih koktela vitamina i drugih hranjivih sastojaka direktno u kožu glave pomoću finih iglica.
- Ampule protiv opadanja kose: stimuliraju koren dlake i podstiču rast nove kose. Najpoznatije su Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 ampule, koje su se pokazale vrlo efikasnim.
- Tablete protiv opadanja kose: može pomoći kod nedostatka vitamina ili problema izazvanih bolestima. Ove tablete treba koristiti samo uz konsultaciju sa lekarom.
Ovi tretmani mogu pomoći u prevenciji i lečenju opadanja kose, ali je važno konsultovati se sa stručnjakom pre nego što započnete bilo koji tretman.