Ako ste ikad čuli pesmu „Moon River”, koju peva Audrey Hepburn u filmskom klasiku „Breakfast at Tiffany’s”, onda znate taj nostalgično-optimistični osećaj koji ona ume da izazove. Sanjiva melodija, uz tekst koji govori o čežnji za nećim većim i spremnosti „dvoje lutalica” da se otisnu u svet kako bi to i našli, osvojila je mnoge generacije. Zapitale smo se koje knjige bi mogle izmamiti isti osećaj, rezultat je lista koju možete naći u nastavku teksta.
Ko su autori pesme „Moon River”?
Henry Mancini je komponovao pesmu, a Johnny Mercer je napisao tekst. Postali su poznati zbog Mancinijeve „Pink Panter” teme i Mercereve pesme „Hooray for Hollywood”. Mercer je odrastao u Savani, u Džordžiji, i imao je lepa sećanja na svoje detinjstvo tamo. Prema knjizi „Portrait of Johnny: The Life of John Herndon Mercer” autora Gene Leesa, Mercer je počeo da piše pesmu o južnjačkim letnjim danima i mirnim rekama, nazvavši prvobitno jednu „Blue River”. Uključio je i reference na svog prijatelja iz detinjstva, omaž Huckleberry Finnu iz romana Mark Twaina, i njihovim bezbrižnim danima tokom kojih su brali borovnice.
Kratka analiza „Moon River” numere
„Moon River” predstavlja metaforu za životno putovanje i široka iskustva koja stičemo tokom njega. Narator pesme izražava nadu i odlučnost da pređe tu metaforičnu reku „u stilu”, svestan da život nije uvek savršen i da se snovi ponekad ne ostvaruju. Dva glavna junaka teže „istom kraju duge”, što simbolizuje zajedničku potragu za srećom.
Različite verzije ove legendarne pesme
Godine 1962, Mancini i Mercer su osvojili Oskara za najbolju filmsku pesmu za „Moon River” numeru. Do danas je snimljena više od 500 puta, a među izvođačima su Frank Sinatra, Louis Armstrong, Judy Garland, Andy Williams i Sarah Vaughan. Toliki uticaj je imala da je grad Savana dao jednom rečnom ušću ime po njoj.
5 knjiga koje bude slična osećanja kao pesma „Moon River”
„Džentlmen u Moskvi” — Amor Towles
Knjiga prati priču o Grofu Rostovu koji je osuđen na doživotni pritvor u luksuznom hotelu usred političkih previranja. Težak život, zar ne? Međutim, i luksuzni hotel može da se pretvori u zlatni kavez ako ne možete da ga napustite. Grofova priča simbolizuje unutrašnju slobodu i otkriće lepote života uprkos ograničenjima. Kroz prijateljstva i lične transformacije, on pronalazi smisao i sreću u malim stvarima.
„84, Charing Cross Road” — Helene Hanff
Knjiga „84, Charing Cross Road” je zasnovana na istinitoj priči. Kroz stvarne dopiske između Helene Hanff, američke ljubiteljke knjiga, i Franka Doela, vlasnika knjižare u Londonu, knjiga prikazuje njihovo prijateljstvo koje se razvijalo tokom više od dve decenije. Postoji i filmska adaptacija u kojoj glume Anne Bancroft i Anthony Hopkins.
„Tajni život pčela” — Sue Monk Kidd
Knjiga „Tajni život pčela” je povezana sa pesmom „Moon River” kroz svoje tematske sličnosti. Kao i numera koja istražuje težnju za nečim većim i lepšim, knjiga prati Lily Owens na njenom putu ka sreći i samorazumevanju. Oba dela nude toplinu i nadu kroz snažna prijateljstva, stvarajući nostalgičan i optimističan osećaj.
„Mali princ” — Antoine de Saint-Exupéry
Kao i pesma, knjiga istražuje putovanje i potragu za nečim većim. Mali princ kreće na putovanje kroz različite planete kako bi našao dublje razumevanje života i ljubavi. Oba dela nude inspiraciju kroz potragu za smislom i vrednostima, kao i kroz priče o prijateljstvu i unutrašnjem rastu.
„Ponoćna biblioteka” — Matt Haig
Knjiga prati priču o Nori Seed koja istražuje alternativne verzije svog života u magičnoj biblioteci. Osećaj nostalgije dolazi iz njenog suočavanja sa propuštenim prilikama i refleksijama o prošlim odlukama. Knjiga istražuje teme prošlosti, snova i želja.
Slična tematika i osećaji koje izaziva „Moon River” pesma mogu da se nađu i u knjigama „Rules of Civility” od Amora Towlesa, „Sedam muževa Evelin Hjugo” od Taylor Jenkins Reid i „Ubiti pticu rugalicu” od Harper Lee.
Foto: Laguna; Goodreads; Mozaik; Delfi; Instagram: @krystal_bick