Neke knjige u filmovima mogu da daju važan element priči i karaterizaciji, dok druge nemaju neku svrhu, ali je svakako zanimljivo videti da li bi mogle završiti na to-be-read listi. Da li ste nekad pauzirali film kako biste otkrili šta likovi u njemu čitaju? Nama se to često dešava, pa smo primetile da se na primer knjiga „Ponos i predrasude” Jane Austen često pojavljuje u romantičnim filmovima poput „You’ve Got Mail” (1998). Tako i „Lovac u žitu” J.D. Salingera ima ulogu u filmu „Igby Goes Down” (2002) kao simbol buntovništva glavnog junaka. Zbog ovih pojava smo odlučile da vam sastavimo listu od 5 filmova iz 90-ih u kojim se pojavljuju knjige relevantne za njihovu radnju.
„Mermaids” (1990)
U filmu Mrs. Flax (Cher) čita knjigu „Peyton Place” od Grace Metalious, dok Charlotte (Winona Ryder), lik njene ćerke, čita „Lives of the Saints”. „Peyton Place” se bavi skandalima, tajnama i kompleksnim odnosima u malom gradu. Ovo odražava turbulentan i komplikovan život Mrs. Flax i njene porodice. S druge strane, „Lives of the Saints” ukazuje na Charloetteinu zainteresovanost za religiju i duhovnost, kao i njen pokušaj da pronađe moralnu strukturu i smirenost u svom životu. Knjige pokazuju i kontrast između majke i ćerke, kao i sličnosti koje ih spajaju, poput buntovništva.
„10 things I Hate About You” (1999)
U filmu se pojavljuju knjige „The Bell Jar” Sylvie Plath i „The Feminine Mystique” od Betty Friedan. Prva knjiga prati protagonistkinju koja se bori sa svojim identitetom i očekivanjima društva. U filmu Kat Stratford (Julia Stiles) je prikazana kao nezavisna, intelektualna i snažna devojka. Druga knjiga je ključna feministička literatura koja kritikuje tradicionalne uloge žena i promoviše njihovo osnaživanje. Patrick Verona (Heath Ledger) koristi ovu knjigu kao deo svoje taktike zavođenja. To ukazuje na njegovu spremnost da se prilagodi Kateinom karakteru, ali i sposobnost da razume i poštuje njene interese.
„Before Sunrise” (1995)
U „Before Sunrise” (1995), razlika između Celine koja čita Batailleovu „Histoire de l’œil” i Jessea koji čita Kinskiove memoare „All I Need is Love” oslikava njihove različite, ali komplementarne perspektive. Celinein intelektualni i filozofski interes kontrastira se sa Jesseovim spontanim i emotivnim pristupom. Ovo dodatno obogaćuje njihov susret i razgovore tokom filma.
„Pulp Fiction” (1994)
I profesionalnom ubici je ponekad potrebno malo razonode. „Modesty Blaise” je knjiga o istoimenoj špijunki koja radi za Britansku obaveštajnu službu kako bi sprečila multimilionsku pljačku dijamanata sa svojim potporučnikom Willie Garvinom. Knjiga aludira na naslov filma jer je i ona „pulpy”. To jeste, pripada pulp žanru, karakterističnom po brzom tempu, dinamičnoj radnji i dramatičnim zapletima.
„The Bridges of Madison County” (1995)
Poezija W.B. Yeatsa dodaje sloj kompleksnosti i introspekcije Francesci Johnson (Meryl Streep). Njeno čitanje „The Collected Poems of W.B. Yeats” simbolizuje unutrašnje borbe i težnje njenog lika, poput nostalgije za prošlim životom, potrebu za avanturom, i konflikt između dužnosti i lične sreće. Poezija takođe odražava teme ljubavi i gubitka koje su ključne za ovu priču.