Kompanija Volt Dizni, poznata po svojoj sposobnosti da nas prenese u svet mašte i čuda, često crpi inspiraciju iz stvarnih lokacija širom sveta. Ova mesta, od veličanstvenih zamkova do skrivenih sela, poslužila su kao osnova za neke od najupečatljivijih scena i priča koje su obeležile naše detinjstvo i odraslo doba.
Dizni crtani filmovi: kada arhitektura priča priču
Snežana i sedam patuljaka (1937) // Segovia Castle, Španija
Alcázar of Segovia, impresivna tvrđava u srcu Španije, poslužila je kao inspiracija za dvorac zle kraljice u Snežani. Ovaj zamak, nekadašnje sedište mnogih španskih vladara, doživeo je veliku štetu u požaru 1862. godine, ali je kasnije pažljivo obnovljen. Njegova jedinstvena lokacija na litici, na ušću dve reke, daje mu oblik brodskog pramca, čineći ga još fascinantnijim. Zanimljivo je da Alcázar krije i mrežu tajnih prolaza koji su nekada vodili do reke i povezivali ga sa drugim palatama u Segoviji.
Uspavana lepotica (1959) // Zamak Neuschwanstein, Nemačka
Bavarski kralj Ludwig II sagradio je dvorac Neuschwanstein 1869. godine kao svoje privatno utočište. Takođe, kao i omaž svom omiljenom kompozitoru, Richardu Wagneru. Ovaj romantični dvorac, sa svojim bajkovitim izgledom, postao je ne samo simbol Bavarske, već i nepresušna inspiracija za Diznijev svet. Njegova arhitektura poslužila je kao direktan uzor za dvorac „Uspavane lepotice”, kako u istoimenom animiranom filmu, tako i za kultni dvorac u Diznilendu.
101 Dalmatinac (1961) // The Regent’s Park, Engleska
Regent’s Park, jedan od kraljevskih parkova u Londonu, igra ključnu ulogu u avanturama Ponga i Perdite u crtanom „101 Dalmatinac”. Upravo ovde se odigrava sudbonosni susret ovih ljupkih dalmatinaca sa njihovim vlasnicima, Rodžerom i Anitom. Park postaje poprište i dramatičnih događaja nakon otmice štenaca, kada Pongo i Perdita koriste „Večernji lavež” sa vrha Primrose Hilla, uzvišenja unutar parka, kako bi alarmirali druge pse. Kasnije, u ovom istom parku, dalmatinci se susreću sa Denijem, koji im donosi dragocene vesti o njihovim mališanima.
Vini Pu (1977) // Ashdown Forest, Engleska
Ashdown Forest predstavlja stvarnu inspiraciju za izmišljenu „Hundred Acre Wood” iz priča o Winnie the Pooh-u, A. A. Milne-a. U njoj se nalaze kultna mesta poput Pooh Bridge-a gde su Pooh i njegovi prijatelji igrali „Pooh Sticks”, kao i čarobne šume koje su poslužile kao pozornica za brojne avanture likova. Šuma je i dalje popularna destinacija za fanove knjiga i Diznijevih adaptacija. Ova destinacija omogućava posetiocima da se urone u svet Pooh-a i njegovih prijatelja.
Mala sirena (1989) // Chateau De Chillon, Lake Geneva, Švajcarska
Na obali Ženevskog jezera uzdiže se Château de Chillon — inspiracija za zamak princa Erika u „Maloj sireni”. Ova impozantna građevina, čiji temelji sežu u doba Rimskog carstva, prvobitno je služila za zaštitu važnog alpskog prolaza. Danas, Château de Chillon predstavlja savršen spoj istorije i lepote, pružajući posetiocima nezaboravan doživljaj.
Lepotica i Zver (1991) // Chateau de Chambord, Francuska
Usred prelepe doline Loire, nalazi se Château de Chambord. Sagrađen je 1547. godine kao lovački dvorac za kralja Francisa I, ali njegov raskošan izgled i veličina čine ga mnogo više od toga. Njegova jedinstvena arhitektura, posebno neobičan krov sa mnoštvom tornjeva i dimnjaka, ostavlja utisak kao da posmatrate panoramu čitavog grada, a ne samo jednog zdanja. Upravo ova karakteristika inspirisala je Diznijeve umetnike prilikom stvaranja zamka Zveri u čuvenom animiranom filmu „Lepotica i Zver”. Château de Chambord je pravi dragulj francuske renesanse i svedočanstvo o bogatstvu i moći kralja Francisa I.
Aladin (1992) // Agra, Indija
Taj Mahal u Agri poslužio je kao inspiracija za Sultanovu palatu u „Aladinu”. Ovaj prelepi mauzolej, izgrađen od belog mermera, sagradio je car Shah Jahan u znak ljubavi prema svojoj supruzi, Mumtaz Mahal. Okružen raskošnim vrtovima, Taj Mahal predstavlja remek-delo islamske arhitekture i simbol večne ljubavi, te je s pravom deo UNESCO-ve svetske baštine.
Lepotica i Zver (1991) // Alsace, Eguisheim, Francuska
U bajci se krije šarmantni seoski trg, mesto gde je Belle pevala svoje pesme. Ovaj trg inspirisan je Alzasom, prelepim regionom na severoistoku Francuske, koji je veći deo evropske istorije bio politički deo Nemačke. Kao rezultat toga, Alzas predstavlja spoj ove dve civilizacije, što se ogleda u nazivima mnogih mesta i, posebno, u prelepoj seoskoj arhitekturi. Baš kao u bajci, Alzas očarava svojom mešavinom francuskog šarma i nemačke preciznosti, stvarajući jedinstvenu atmosferu koja podstiče maštu i budi najlepše emocije.
Mulan (1998) // The Forbidden City, Beijing, Kina
Zabranjeni grad u Pekingu služio je kao inspiracija za carsku rezidenciju u crtanom filmu Mulan. Ovaj monumentalni kompleks, izgrađen između 1406. i 1420. godine, nekada je bio dom vladara dinastija Ming i Qing i obuhvata više od 980 zgrada. Predstavlja jedno od najvažnijih kulturnih i istorijskih mesta u Kini, sa bogatom zbirkom umetničkih dela i arhitektonskih dragulja. Kako je bio carova palata, niko nije mogao da uđe ili izađe bez njegovog odobrenja, što je ovom prostranom kompleksu donelo naziv „Zabranjeni grad.” Danas je otvoren za turiste. Ovaj simbol Kineske kulture i moći predstavlja i UNESCO-vu svetsku baštinu.
Zlatokosa (2010) // Mont Saint-Michel, Normandija, Francuska
Kraljevina Corona u Diznijevom filmu „Tangled” (2010) inspirisana je Mont Saint-Michelom. Ovaj jedinstveni ostrvski grad, redovno odsečen od kopna plimom, poznat je po svojoj impozantnoj opatiji koja se uzdiže iznad stena. Isto se dešava i sa zamkom u Coroni. Mont Saint-Michel je vekovima bio strateški važno mesto hodočašća, što se odražava i u ulozi Corone kao izolovane, ali moćne kraljevine u filmu.
Foto: Pinterest / Wikimedia Commons / IMDb.com