Sada čitate
7 dominantnih stilova u dizajnu enterijera

7 dominantnih stilova u dizajnu enterijera

Dnevna soba u minimalističkom stilu - dizajn enterijera

Dizajn enterijera je kroz vekove prolazio kroz značajne promene zahvaljujući načinu života i kulturnom uticaju društva. Od praktične skromnosti, preko raskoši i ekstravagancije, do ekscentrične eklektičnosti i impresivnog futurizma, ovi dominantni stilovi se smenjuju i integrišu u druge stilove i stvaraju savremene trendove.

Najpopularniji pravci u dizajnu enterijera

Moderni stil

Moderni stil je osnovni pravac koji se razvio početkom 20. veka kao reakcija na industrijsku revoluciju. Vuče inspiraciju iz skandinavskih i germanski stilova i arhitekture. Fokusiran je na funkcionalnost, jednostavnost i upotrebu novih materijala poput čelika i stakla. Karakteriše ga otvoren prostor koji kombinuje više područja u jedno i pruža osećaj prostora i slobode. Čiste linije i geometrija osnova su dominantni aspekti, dok boje prate neutralnu paletu i monohromatske tonove, sa primesama izbledelih primarnih boja poput crvene i plave.

Dnevna soba u modernom stilu dizajna enterijera

Moderni stil iz sredine prošlog veka

Inspirisan dizajnom iz 1950-ih i 1960-ih, ovaj stil kombinuje jednostavne linije, organske oblike i funkcionalnost. Korišćenje drveta, plastike, metala i živih boja čini ovaj stil prepoznatljivim. Posle Drugog svetskog rata, ljudi su shvatili da pored funkcionalnosti doma, postoji i osnovna potreba za prostorima koje inkoporiraju društvene aktivnosti unutar njega.

Mid-century dizajn enterijera

Art deco stil

Art deco je estetski i dekorativni stil koji je bio popularan u periodu između dva svetska rata, od 1920-ih do 1930-ih godina. Karakterističan je po geometrijskim oblicima, luksuznim materijalima kao što su bakar, hrom i staklo, kao i bogati dekorativni detalji. Ovaj stil je bio inspirisan modernim tehnološkim napretkom i urbanošću tog vremena, te se često povezuje sa glamurom i ekskluzivnošću.

Minimalizam

Ovaj minimalistički dizajn enterijera potiče iz Australije i još uvek je tamo veoma popularan. Naglašava jednostavnost, funkcionalnost i odsustvo suvišnih detalja. Čiste linije, neutralne boje i urednost su ključne karakteristike. Minimalistički enterijeri koriste visokokvalitetne materijale i imaju dovoljno prostora za kretanje, stvarajući mirnu i skladnu atmosferu.

Industrijski stil

Ovaj stil crpi inspiraciju iz starih fabrika i skladišta. Eksponirani zidovi od cigle, otvoreni planovi, metalni i drveni elementi, zatim sirovi završni slojevi su ključne karakteristike. Industrijski stil daje osećaj autentičnosti i surovog šarma, dok naglašava funkcionalnost i efikasnost modernog stila.

Skandinavski stil

Ovaj pravac je spoj minimalističkog i modernog stila iz sredine prošlog veka. Inspirisan nordijskim zemljama, skandinavski stil kombinuje minimalizam sa udobnošću. Svetle boje, prirodni materijali kao što su drvo i vuna, okrugli oblici nameštaja, kao i funkcionalan, ali elegantan dizajn su glavne karakteristike. Cilj ovog pravca je stvoriti topao, prijatan i pristupačan ambijent.

Kuhinja u skandinavskom stilu dizajna enterijera

Boho stil

Boho ili boemski stil karakteriše slobodan, eklektičan pristup dekoraciji. Kombinacija živih boja, tekstura, različitih kultura i stilova stvara unikatan i opušten prostor. Ovaj stil često koristi prirodne materijale i ručno rađene predmete. Nije iznenađenje videti detalje sa čistom belom osnovom sa naglašenim nebeskim i okeanskim motivima.

Dnevna soba u boho stilu

Rustični stil

Proizlazi iz evolucije Romantičnog pokreta i naglašava jednostavnost i plemenitu lepotu prirode i seoskog života, rustični stil koristi grube, prirodne materijale kao što su drvo, kamen i koža. Fokus je na udobnosti i toplini, često sa antikvarnim komadima nameštaja.

Dizajn enterijera u rustičnom stilu
Početak