Sada čitate
Kada je vreme za botoks: detaljan vodič kroz sva pitanja i nedoumice

Kada je vreme za botoks: detaljan vodič kroz sva pitanja i nedoumice

botoks

Botoks je jedan od najpopularnijih tretmana u svetu lepote koji briše tragove starenja i obezbeđuje blistavu i zategnutu kožu. Zato ne čudi što je omiljen kod mnogih žena koje ga s uživanjem koriste. Znate li kada je pravo vreme za botoks i da li vam je uopšte potreban?

Botoks se više od trideset godina koristi u estetskoj medicini za brisanje bora i prvih tragova starenja. Da budemo potpuno jasni od samog početka: fine linije i bore su 100% normalne i nema ničega zbog čega bi trebalo da se stidite. Ali za one koji žele da malo vrate vreme unazad, botoks je odličan način da to postignu. Ipak, kao i sa ostalim tretmanima, treba voditi računa, biti umeren i imati realna očekivanja jer to nije magični štapić.

botoks
Nicole Kidman
botoks
Courteney Cox
botoks
Cameron Diaz
botoks
Halle Berry
botoks
Jennifer Garner
botoks
Drew Barrymore

Šta je botoks?

Botoks je kozmetički tretman koji se najčešće koristi za smanjenje pojave bora i sitnih linija. To je skraćenica za botulinum toksin, neurotoksični protein koji proizvodi bakterija Clostridium botulinum, koja se prirodno nalazi u biljkama, vodi i zemlji. Botoks je neuromišićni paralizator koji deluje tako što privremeno sprečava kontrakciju osnovnog mišića. Kada mišići prestanu da se pomeraju, bore prestaju da se formiraju. Drugim rečima, botoks deluje protiv starenja ispod površine kože. U kozmetičkim procedurama, botoks se često injektuje u mišiće lica kako bi privremeno zagladio bore i fine linije, posebno one izazvane ponavljanim izrazima lica. Česta područja tretmana uključuju bore između obrva, oko očiju i na čelu.

Kada je pravo vreme za botoks?

To je potpuno na vama – ne postoje prave ili pogrešne godine za početak. Svako može započeti s botoksom kada mu zasmetaju bore ili kad poželi da uspori njihov nastanak. Neko počinje već s 20 godina, drugi se i s 40 godina ponose što ga još nisu ubrizgali. Prva indikacija za botoks je hipertonus mišića. Ako primetite da se često mrštite ili imate naboranu kožu između obrva, to vam je prvi znak da je možda vreme za promene. Ukoliko ih želite.

Kako izgleda sam tretman?

Kozmetolog će vas pregledati i posavetovati, obeležiti mesta ubrizgavanja i izračunati dozu botulinum toksina. Injekcije će se ubadati striktno na tačke kako bi se uticalo samo na određeni mišić, smanjujući njegovu prekomernu aktivnost. Treba imati na umu da je terapija botoksom jedna od najsigurnijih metoda u rukama lekara. Samo je važno da pronađete dobrog doktora koji vas razume i želi najbolje za vas. I da se pridržavate njegovih preporuka.

Da li botoks boli?

U osnovi, botoks je injekcija, tako da ćete osetiti ubod igle tokom primene. Neke regije mogu biti bolnije od drugih (na primer, između obrva), ali lekari nude lokalnu anesteziju koja se primenjuje pre procedure ili led na mestu uboda kako bi ga umrtvili i umanjili bilo kakav osećaj nelagode.

Koliko vremena je potrebno da se botoks pokaže?

Za razliku od filera, botoks nije odmah primetan. Pun efekat može se pokazati tek za dve nedelje. Opuštanje bora zahteva vreme – što duže mišić nije u kontrakciji, to se više bore opuštaju tokom vremena.

Kako se pripremiti za botoks?

Priprema i nega posle botoksa su jednostavne. Preporučuje se izbegavanje razređivača krvi poput alkohola ili lekova koji mogu povećati rizik od modrica nedelju dana pre procedure. Nakon botoksa, nemojte ići na masažu lica 24 sata ili u saunu barem nekoliko sati da biste izbegli difuziju proizvoda.

Koliko često je potrebno raditi ovaj tretman?

Trajanje efekta botoksa zavisi od pacijenta. Neki ljudi ga metabolizuju brže od drugih, a i mesto gde se injektuje takođe utiče na to koliko dugo traje. Uopšteno, efekti botoksa traju oko četiri do šest meseci. Važno je napomenuti da s ponovnom upotrebom botoks pomaže mišićima da atrofiraju (oslabe), tako da tokom vremena bore ne nastaju tako duboko.

Postoje li neželjni efekti?

Najčešći neželjeni efekti povezani su sa samom injekcijom, a ne s botulinum toksinom. Ovi neželjeni efekti mogu potencijalno uključivati bol, modrice, otok i crvenilo na mestu injekcije. Možda ćete odmah nakon tretmana primetiti tačkice nalik ujedu insekta na mestima uboda, ali one bi trebalo da nestanu u roku od nekoliko sati.

Početak